Oznakowanie produktów ekologicznych i z GMO

Wybierając owoce i warzywa warto sprawdzać oznakowanie produktów ekologicznych i z GMO. Na wielu z nich znajdują się oznaczenia i kody, które mogą być cennym źródłem informacji. Nie tylko o tym, gdzie i w jakich warunkach je uprawiano, ale też czy np. nie były modyfikowane genetycznie.

Zgodnie z unijnymi normami, sklepy muszą umieszczać w pobliżu owoców i warzyw podstawowe dane, czyli nazwę i kraj, z którego pochodzą. Powinny też informować o klasie jakości, a w niektórych przypadkach także o odmianie. Informacje tego typu powinny znajdować się w widocznym miejscu na tablicach nad stoiskiem lub bezpośrednio na stoiskach. W tym także oznakowanie produktów ekologicznych i z GMO.

Dla wielu konsumentów ma dziś znaczenie, czy pomarańcze są z Hiszpanii, Włoch, czy np. z Chin, Zdarza się jednak, że nie zawsze informacja o kraju pochodzenie pokrywa się z rzeczywistością. W takim przypadku pomocny może być kod kreskowy. Do odczytania zawartych w nim informacji potrzebne są jednak specjalne aplikacje. Można je znaleźć w Internecie. Jeśli kładziemy nacisk na to, co jemy, warto to sprawdzić – podkreślają eksperci z zakresu żywienia.

Oznakowanie produktów ekologicznych i z GMO

Na owocach, ale także warzywach, można znaleźć tzw. kod PLU. Jego głównym zadaniem jest ułatwienie sprzedawcom identyfikacji produktu. Jeśli jednak znamy podstawowe zasady odczytywania go, może być prawdziwą skarbnicą wiedzy.

PLU składa się z czterech lub pięciu cyfr. Informuje m.in. o tym, czy dany produkt uprawiano metodami konwencjonalnymi, ekologicznie czy z wykorzystaniem GMO. To główne oznakowanie produktów ekologicznych i z GMO. Jak je odczytać? Przykładowe jabłko, którego kod jest pięciocyfrowy i zaczyna się od liczby 9, pochodzić będzie z sadu ekologicznego. Oznacza to, że zgodnie z normami do jego uprawy nie stosowano substancji chemicznych, pestycydów. Takie jabłko nie mogło też być spryskiwane substancjami zwiększającymi jego trwałość.

8 na początku kodu PLU oznacza natomiast, że mamy do czynienia z owocami lub warzywami modyfikowanymi genetycznie. Z kolei kod czterocyfrowy świadczy o konwencjonalnych metodach uprawy. Innymi słowy, przy uprawie naszego jabłka mogły być stosowane różnego rodzaju nawozy, pestycydy, substancje przeciwdziałające szkodnikom, zwiększające trwałość czy np. chroniące przed pleśnią.

Produkty ekologiczne są droższe niż te z upraw konwencjonalnych. By mieć pewność, że nasze jabłko jest rzeczywiście „bio”, warto sprawdzić, czy jest na nim unijne logo rolnictwa ekologicznego i numer upoważnienia nadanego jednostce certyfikującej. Te oznaczenia – zgodnie z normami – potwierdzają właśnie takie uprawy.

Zgodnie z normami, także owoce i warzywa GMO muszą być wyraźnie opisane jako produkty genetycznie modyfikowane. Taka informacja powinna znaleźć się na etykiecie, a w przypadku sprzedaży produktów luzem – pobliżu towaru, np. na półce sklepowej.

Znacznie więcej informacji znajdziemy natomiast na owocach lub warzywach pakowanych. W tym przypadku normy zobowiązują producentów do podania nie tylko nazwy, kraju pochodzenia, ale też masy netto i ilości sztuk oraz danych o substancjach, które były stosowane do zabezpieczenia produktu np. przed utlenianiem.

Red.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Bądź w kontakcie

Van Delivery, Pallet, Truck Delivery (FTL/LTL), Bulk Items'

Najnowsze

Więcej na ten temat