Czy zabraknie wody w kranach i żywności?

Czy zabraknie wody w kranach? Pierwszym wyzwaniem, z którym się borykamy, jest to, że 73 proc. wody opadowej w Polsce nie zatrzymuje się w systemie wodnym – mówi minister klimatu Michał Kurtyka. Chodzi o to, żeby wodę zatrzymywać, rozbudowując system zbiorników retencyjnych.

Na to, czy zabraknie wody w kranach, ma także wpływ struktura poboru wody w Polsce. Były w minionych latach takie sytuacje, że w niektórych miastach w Polsce, np. w Skierniewicach, woda była reglamentowana.

– 70 proc. wody nie idzie na potrzeby komunalne, tylko na potrzeby przemysłowe. W związku z tym, bardzo ważnym elementem oszczędzania wody są u nas programy nakierowane na przemysł. Właściwa struktura taryf, właściwa wycena wody po to, by po stronie przemysłu opłacało się podjąć dodatkowe inwestycje. Aby więcej wody chronić albo mniej jej używać – mówi Michał Kurtyka.

Jak podkreśla minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski, susza jest wyraźna. O jej skutkach zdecydują majowe deszcze.

Sytuacja jest naprawdę poważna, ale żywności na pewno nie zabraknie. Jeśli okazałoby się, że jest jej mniej, gdyż susza obniży zbiory, będzie zmniejszany eksport. Mniej więcej połowa żywności z Polski idzie na eksport. Produkcja podstawowa: zboża, mięso, mleko, również spore zapasy warzyw, w tym ziemniaków powodują, że nie będzie braku żywności na rynku – ocenia minister Ardanowski.

Zapowiedział, że 91 tys. rolników otrzyma zaległe pieniądze z pomocy suszowej. Poinformował, że wystąpił do KE o uruchomienie środków unijnych na interwencyjne zakupy niektórych grup produktów. Chodzi o możliwość przesunięcia części środków z tzw. programu rozwoju obszarów wiejskich „na wsparcie bezpośrednie dla gospodarstw: produkujących mleko, drób, wołowinę, jagnięta”.

Szef resortu rolnictwa zaapelował do Polaków, by kupowali rodzimą żywność.

– Musimy chronić własny rynek. Bo jeśli zrywają się łańcuchy eksportowe, rynek wewnętrzny może w dużej mierze zagospodarować żywność. Konsumenci sami swoim portfelem, kartą płatniczą decydują o wsparciu polskiej gospodarki w tym polskiego rolnictwa – apeluje minister rolnictwa.

Red. (źródło: PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Bądź w kontakcie

Van Delivery, Pallet, Truck Delivery (FTL/LTL), Bulk Items'

Najnowsze

Więcej na ten temat