Alior Bank [CPS] PL

Kombucha to grzyb herbaciany, z którego w procesie fermentacji powstaje słodko-kwaśny, musujący napój. Sok z kombuchy jest bogaty m.in. w witaminy z grupy B, aminokwasy, kwas askorbinowy i składniki mineralne, jak cynk, magnez, wapń, żelazo, miedź.

Napój kombucha dzięki fermentacji zawiera kwasy organiczne, m.in. octowy, glukonowy, glukuronowy, mlekowy, jabłkowy, cytrynowy, czy szczawiowy. Posiada także cukry (sacharoza, glukoza, fruktoza), etanol (do 2%) i dwutlenek węgla, dzięki czemu jest lekko gazowany. Występują w nim witaminy z grupy B (B1, B2, B6, B12), witamina C, cenne aminokwasy, białka, tłuszcze, polifenole i składniki mineralne.

Właściwości zdrowotne

Napój traktowany jest jako panaceum na dolegliwości, niestety większość przypisywanych mu działań zdrowotnych nie jest potwierdzona w badaniach. Natomiast zawartość licznych składników sprawia, że napój ma właściwości odtruwające – ze względu na dużą zawartość kwasu glukuronowego i jego pochodnych, które mają jednocześnie zdolność do łączenia się z toksynami i metabolitami leków, wydalanymi wraz z płynem z organizmu.

Zaobserwowano również pozytywne działanie kombuchy na florę jelitową, mającą wpływ nie tylko na proces trawienia, ale również na prawidłowe kształtowanie odporności organizmu.

Z kolei polifenole, witamina C i niektóre minerały mają właściwości przeciwutleniające, antyoksydacyjne.

Jak przygotować napój z kombuchy?

Proces przygotowania jest dość skomplikowany, jak w przypadku zakwasu. W rozpowszechnionej wersji przepisu używa się czarnej herbaty (1 torebka lub 2-3 łyżeczek na litr wody) i białego cukru (1/3 szklanki). Herbatę należy zaparzyć i wystudzić, gdyż wrzątek zabije wszystkie mikroorganizmy. Do posłodzonego napoju trzeba zaszczepić odrobinę grzyba lub ok. 200 ml napoju z poprzedniej fermentacji.

Kombuchę zawsze przygotowuje się w szklanym naczyniu, gdyż powstające w trakcie produkcji kwasy organiczne reagują z naczyniem plastikowym, a także metalowym. Naczynie trzeba przykryć i odstawić w zacienione miejsce o temperaturze pokojowej. Fermentacja trwa do 8 dni, po których uzyskujemy napój do przechowywania w lodówce. Dłużej trwający proces fermentacji sprawia, że stężenie kwasów staje się zbyt wysokie, powstać może nawet ocet spożywczy.

Napój kombucha produkowany jest także na skalę przemysłową. Po wytworzeniu poddawany jest on wówczas procesowi pasteryzacji.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA