W Krakowie przy ulicy Szewskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie Plant, działa lokal sieci Columbus Coffee. Miejsce przez dziesiątki lat związaną jest z krakowską Bohemą.

Sieć Columbus Coffee została założona przez Tomasza Weczera, szczecińskiego przedsiębiorcę branży gastronomicznej, przy wsparciu partnerów. Wspólnie prowadzili grupę kilku restauracji od 1998 r. W 2010 r. powstał pomysł rozpoczęcia nowej, mało znanej na rynku polskim, a powszechnej w Stanach Zjednoczonych dziedziny działalności gastronomicznej – kawiarni o niepowtarzalnym klimacie, z szybką obsługą, najwyższej jakości kawą, również na wynos, i przekąskami. Pierwszy lokal powstał w Szczecinie, a kolejne pojawiły się w innych miastach.

Dziś Columbus Coffee prowadzi ponad 20 kawiarni w Szczecinie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Kaliszu, Stargardzie, Międzyzdrojach, Warszawie, Zielonej Górze. Sieć oferuje kanapki, sałatki, przystawki, soki, jogurty oraz kawy smakowe i słodkości.

Krakowski lokal ma powierzchnię 120 mkw. Zlokalizowany jest w miejscu historycznej kawiarni „Weranda”, w której w okresie Młodej Polski stałymi bywalcami byli m.in.: aktorka i pisarka, Gabriela Zapolska; dramaturg, poeta, malarz, Stanisław Wyspiański; malarz Jacek Malczewski; poeta i dramaturg, Stanisław Przybyszewski; rzeźbiarz i pedagog, Xawery Dunikowski; tłumacz literatury francuskiej, pisarz i poeta, z wykształcenia lekarz, Tadeusz Boy-Żeleński; poeta i dramatopisarz, Lucjan Rydel.

Wnętrze zrewitalizowane zostało przez ekspertów pod okiem konserwatorów zabytków. Spod tynku odsłonięto dawny otwór drzwiowy prowadzący na Planty. Kawiarnia powiększy się o stylowe piwnice, a także o oryginalną, w stylu przełomu XIX i XX wieku, zewnętrzną werandę.

W Werandzie bariści serwują kawy podstawowe i smakowe, wypiekane na miejscu ciabatty, bagietki, croissanty i muffiny, a ponadto świeże ciasta, sałatki, w tym owocowe i inne atrakcje kulinarne. Do dyspozycji klientów są regały pełne książek, kącik dla dzieci, codzienna prasa i bezpłatne Wi-Fi.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA