Ograniczenia w związku z epidemią koronawirusa w gastronomii i handlu

Rząd wprowadza kolejne ograniczenia w związku z epidemią koronawirusa. Ogranicza od 1 kwietnia liczbę osób w sklepach, zamyka zakłady fryzjerskie, a także zakazuje nieletnim wyjście z domu bez opieki. Od 2 kwietnia w godz. 10-12 sklepy będą obsługiwać tylko osoby powyżej 65. roku życia.

Od 1 kwietnia obowiązują ograniczenia w związku z epidemią koronawirusa. Dotyczą liczby klientów m.in. w sklepach, na targach i na poczcie. W sklepach i punktach usługowych obowiązuje ograniczenie do trzech osób na kasę lub inne stanowisko do płacenia. W przypadku targowiska na jeden punkt handlowy przypada trzech klientów. Na poczcie są to dwie osoby na jedno okienko.

Zgodnie z nowymi zapisami w weekendy zamknięte będą:

 • wielkopowierzchniowe sklepy budowlane;
 • zakłady fryzjerskie,
 • zakłady kosmetyczne,
 • salony tatuażu i piercingu.

Usług związanych z tymi placówkami nie można realizować w domach.

Zawieszone będą także zabiegi rehabilitacyjne i masaże. Wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta.

Hotele i miejsca noclegowe

Nowe przepisy obejmą także hotele i miejsca noclegowe. Zostają one zamknięte i będą mogły funkcjonować tylko wtedy, gdy będą w nich przebywać osoby w kwarantannie, izolacji lub gdy przebywa w nich personel medyczny. Goście, którzy obecnie przebywają w takich obiektach, muszą się wykwaterować do 2 kwietnia.

Hotele pozostaną otwarte jedynie dla osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych.

Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18. roku życia nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.

Wprowadza się ponadto, zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne:

 • parków,
 • zieleńców,
 • promenad,
 • bulwarów,
 • ogrodów botanicznych i zoologicznych,
 • ogródków jordanowskich.

Zakaz obowiązuje do odwołania.

Minimalna odległość między pieszymi to – zgodnie z nowymi zasadami – dwa metry. Ograniczenie to dotyczy także rodzin i bliskich, z wyłączeniem rodziców z dziećmi do 13. roku życia i osób niepełnosprawnych lub niesamodzielnych oraz ich opiekunów.

Kwarantanna i zakupy

Instytucje publiczne i urzędy swoje obowiązki będą wykonywały zdalnie. Wyjątek stanowią czynności, gdzie praca zdalna nie gwarantuje możliwości realizacji kluczowych obowiązków tych instytucji.

Od 1 kwietnia rozszerzona będzie lista osób podlegających obowiązkowej kwarantannie domowej. Objęci nią będą wszyscy, którzy mieszkają z osobą na kwaratannie. Zasady te będą obowiązywały osoby, które przebywają w jednym mieszkaniu z osobami kierowanymi na kwarantannę od środy 1 kwietnia.

Od 2 kwietnia w zbiorowym transporcie publicznym obowiązuje już zasada „tyle pasażerów, ile połowa miejsc siedzących w pojeździe”. Wymóg ten obowiązuje też pojazdy, które mają więcej niż 9 miejsc siedzących, w tym transport niepubliczny i nie dotyczy samochodów osobowych.

Także od 2 kwietnia wszyscy klienci będą musieli robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach, a od godz. 10 do 12 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować oraz obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich – w tym także dla osób powyżej 65. roku życia.

Od 2 kwietnia także pracodawcy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom:

 • stanowiska ich pracy muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra,
 • pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek,
 • mieć dostęp do płynów dezynfekujących.

Poprzednie restrykcje wprowadzone przez rząd obowiązują do 11 kwietnia i dotyczą m.in.:

 • zakazu przemieszczania się z wyjątkiem np. wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych,
 • prowadzenia działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym,
 • zakupu towarów i usług z tym związanych,
 • zaspokajania niezbędnych potrzeb wynikających z bieżących spraw życia codziennego,
 • uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej.

Ograniczenie nie dotyczy:

 • wykonywania ochotniczo i bez wynagrodzenia świadczeń na rzecz przeciwdziałania skutkom COVID-19 w tym w ramach wolontariatu,
 • sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych.

Gastronomia i sklepy

Zdecydowano jednocześnie, że w mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób. Wyłączono z tego osoby sprawujące posługę lub osoby zatrudnione przez zakład pogrzebowy w przypadku pogrzebu.

W rozporządzeniu wskazano, że w przypadku gdy przemieszczanie się następuje pieszo. Jednocześnie mogą się poruszać dwie osoby w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie.

Jeśli chodzi o środki publicznego transportu zbiorowego, środkiem tym można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób, niż wynosi połowa miejsc siedzących.

Przepisy zakazują do 11 kwietnia organizowania zgromadzeń. Ograniczenia tego, nie stosuje się do spotkań i zebrań związanych z wykonywaniem:

 • czynności zawodowych,
 • zadań służbowych,
 • pozarolniczej działalności gospodarczej,
 • działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym.

Z kolei od 15 marca została przywrócona kontrola graniczna na okres 10 dni. Polacy powracający do kraju muszą odbyć 2-tygodniową kwarantannę domową.

Wprowadzono wówczas także zakaz zgromadzeń publicznych powyżej 50 osób, a restauracje, bary i kawiarnie będą mogły prowadzić działalność tylko na wynos i na dowóz.

Banki i placówki finansowe – zgodnie z przepisami – pozostają otwarte, krajowy transport cargo oraz autobusy, koleje i samoloty działają normalnie, a sklepy spożywcze (również w galeriach handlowych), drogerie i apteki pozostają otwarte.

Red. (źródło: PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Bądź w kontakcie

Van Delivery, Pallet, Truck Delivery (FTL/LTL), Bulk Items'

Najnowsze

Więcej na ten temat