Mamy w Polsce ponad 100 krajowych producentów, którzy mogą handlować swoimi winami. Winnice rejestrują działalność w Agencji Rynku Rolnego, dzięki czemu wolno im oficjalnie sprzedawać swoje trunki także do sklepów i restauracji.

Winnic, które zgłaszają się do ARR, aby korzystać z rosnącej popularności win krajowych, jest w Polsce coraz więcej. Dziś co siódma winnica, działająca na terenie naszego kraju, chciałaby wprowadzać swoje trunki na rynek. To najlepszy wynik w wieloletniej historii polskich win gronowych.

Współczesne winiarstwo w Polsce zaczęło się odradzać na początku XXI wieku. Najwięcej winnic powstawało w ostatnich latach w Małopolsce, okolicach Zielonej Góry oraz na Podkarpaciu, gdzie tradycje winiarskie są w naszym kraju najdłuższe.

W porównaniu z minionym okresem liczba zarejestrowanych winnic wzrosła kilkakrotnie. Jeszcze w latach 2010/2011 było ich tylko 20. Jak przewidują eksperci, liczba winnic traktowanych jako hobby będzie się stopniowo kurczyć na rzecz tych, które chcą handlować swoimi winami.

Polskie wina, choć nadal niszowe, coraz częściej pojawiają się w restauracjach. Przybywa też specjalistycznych sklepów winiarskich, które mają je w swojej ofercie. Nadal jednak większość polskich win sprzedawana jest w miejscu, gdzie są one produkowane. Sprzyja temu ekoturystyka, czyli zwiedzanie winnic. Jednym z regionów winiarskich w Polsce, w którym szczególnie prężnie rozwija się ekoturystyka, jest Podkarpacie. Szacuje się, że zajmuje się nią tam blisko 80, czyli ponad połowa działających winnic.

Według szacunków, łączne wydatki Polaków na wino zwiększają się o ok. 4 proc. rocznie, znacznie przekraczając obecnie poziom 2 mld zł. O kilka procent wzrosła sprzedaż win stołowych, czyli klasycznych win gronowych. Właściciele winnic narzekają jednak na nadmierną biurokrację. Postulują, aby prawodawstwo szło w kierunku uproszczeń procedur, stając się bardziej przyjaznym dla winiarzy. Wtedy winiarni będzie przybywać i to w bardziej spektakularnym niż dotychczas tempie.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA