Ser Koryciński firmy Zarzeccy wycofany z sklepów Lidl

GIS wycofał Ser Koryciński Swojski ze sklepów Lidl. W serii o numerze partii 30.06.2020 wykryto m.in. listerię i gronkowce, które mogą wywoływać zatrucie pokarmowe. Ze względów ostrożności wycofano wszystkie rodzaje produktu.

Sanepid poinformował, że Ser Koryciński Swojski to partia o numerze 30.06.2020 z terminem przydatności do spożycia 30 lipca 2020 r. W dwóch z pięciu próbek wykryto Listeria monocytogenes, w pięciu z pięciu próbek stwierdzono gronkowce koagulazo-dodatnie, zaś w jednej z pięciu próbek – enterotoksyny gronkowcowe.

„Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sokółce przeprowadził kontrolę w zakładzie wraz z pobieraniem próbek wymazów środowiskowych. Właściciel zakładu przeprowadził dezynfekcję pomieszczeń zakładowych. Po wznowieniu produkcji sera korycińskiego przez zakład od dnia 13 lipca 2020 r., Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sokółce w dniu 15 lipca 2020r. pobrał urzędowe próbki sera korycińskiego naturalnego do badań w kierunku obecności Salmonella, Listeria monocytogenes oraz gronkowców chorobotwórczych. W dniu 20 lipca 2020 r. z Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Białymstoku otrzymano wyniki badań sera, w którym nie stwierdzono obecności Salmonella oraz Listeria monocytogenes, liczba gronkowców chorobotwórczych spełniała wymagania” – informuje GIS.

Podał dalej, że producent zachowując ostrożność zdecydował się na wycofanie nie tylko wskazanej partii, w której stwierdzono niezgodność, lecz również szerszy asortyment produktów, czyli sera wyprodukowanego przed 30 czerwca 2020 i po 11 lipca 2020 r. Wstrzymał też produkcję do odwołania. Z kolei Lidl, który jest dystrybutorem produktu umieścił w sklepach i na stronie internetowej

GIS poinformował, że produkty wymienione w ostrzeżeniu należy wyrzucić lub zwrócić do sklepu, w którym zostały zakupione. Spożycie sera zanieczyszczonego wykrytymi w badaniu patogennymi mikroorganizmami może prowadzić do zatrucia pokarmowego. W przypadku wystąpienia objawów należy skontaktować się z lekarzem. Informacje na temat zakażenia m.in. Listerią monocytogenes znajdują się na stronie.

Szczegóły dotyczące wycofywanych produktów:

  • Produkt: ,,Ser Koryciński Swojski, Ser dojrzewający z surowego, pełnego mleka krowiego”, wszystkie rodzaje, z różnymi dodatkami
  • Producent: Zarzeccy Sp. z o.o. , 16-140 Korycin, Mielniki 19, Wet. Nr Ident. 20117216
  • Dystrybutor: Lidl sp. z o.o. sp. k., Jankowice, ul. Poznańska 48, 62-080 Tarnowo Podgórne
  • Data produkcji: wszystkie przed dniem 30.06.20 i wszystkie z przedziału 13 – 21.07.2020
  • Data produkcji jest jednocześnie numerem partii

Należy spożyć do:

  • terminy wszystkie przed i włącznie z datą  30.07.2020
  • terminy wszystkie od 13.08.2020 do 21.08.2020

Zagrożenie

W trakcie badań urzędowych przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną wykryto obecność Listeria monocytogenes w 2 z 5 pobranych próbek, gronkowców koagulazo-dodatnich w 5 z 5 próbek oraz enterotoksyn gronkowcowych w 1 z 5 próbek produktu pn. ,,Ser Koryciński Swojski z orzechami włoskimi, Ser dojrzewający z surowego, pełnego mleka krowiego z orzechami włoskimi”, numer partii: 30.06.2020, termin przydatności do spożycia 30.07.2020.

W związku z powyższym Producent mając na względzie zasadę ostrożności, wycofuje nie tylko ww. partię, w której stwierdzono niezgodność, lecz szerszy asortyment produktów.

Spożycie produktów zanieczyszczonych ww. mikroorganizmami patogennymi może prowadzić do zatrucia pokarmowego.

Red. (źródło: PAP/GIS)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Bądź w kontakcie

Van Delivery, Pallet, Truck Delivery (FTL/LTL), Bulk Items'

Najnowsze

Więcej na ten temat