Wytyczne dla restauracji będą w tym tygodniu

Ministerstwo Rozwoju ma opublikować w tym tygodniu wytyczne dla restauracji. Będą to zalecenia dla branż, które rząd odmrozi w drugiej połowie maja. Wymienia się m.in. restauracje, salony fryzjerskie i kosmetyczne.

Jak zapowiada wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, wytyczne dla restauracji Ministerstwo Rozwoju opublikuje jeszcze w tym tygodniu na swojej stronie internetowej.

Jeżeli wszystko będzie przebiegało zgodnie z planem, jeżeli nowych zachorowań nie będzie dużo, w drugiej połowie maja możemy spodziewać się kolejnego etapu związanego z odmrażaniem kolejnych usług – ocenia minister Emilewicz.

Restauracje, salony fryzjerskie, kosmetyczne będą funkcjonowały w nowym reżimie sanitarnym, z nowymi wytycznymi. Chodzi m.in. o liczbę osób na metr kwadratowy w restauracjach, ogródkach restauracyjnych, liczbę osób przy stolikach i między nimi, odległości między stolikami.

Minister rozwoju przekazała też informacje na temat wsparcia branży turystycznej w formie bonu turystycznego. Będzie to koszt dla budżetu państwa w 2020 to ok. 7 mld zł. Resort chce, aby pracodawcy mogli bon zafundować swoim pracownikom. W tym roku w 90 proc. sfinansuje go budżet państwa, 10 proc. to wkład własny pracodawcy.

Bon ma być przeznaczony dla pracowników, którzy zarabiają poniżej przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli 5 tys. 200 zł w tym roku.

To projekt, który dotyczy wsparcia branży turystycznej lokalnej i krajowej. Ci którzy dostaną te bony, to są pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę, którzy nie zarabiają więcej niż przeciętne wynagrodzenie. Szacujemy, że na ten rok to ok. 7 mld zł z budżetu państwa. Będziemy chcieli, aby w kolejnych latach udział budżetu państwa zmniejszał się – zapowiada minister Jadwiga Emilewicz.

W kwietniu wiceszef resortu rozwoju Andrzej Gut-Mostowy zachęcał Polaków, by nie rezygnowali z zaplanowanych wyjazdów. Mogliby zmienić termin, wykorzystując specjalne vouchery, które będzie można zrealizować w ciągu kilkunastu miesięcy.

Red. (źródło: PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Bądź w kontakcie

Van Delivery, Pallet, Truck Delivery (FTL/LTL), Bulk Items'

Najnowsze

Więcej na ten temat