Wzrost cen odczuwamy coraz bardziej – aż 51,3 proc. ankietowanych uważa, że ceny wzrosły znacznie mocniej niż w poprzednich latach. 17,5 proc. twierdzi, że wzrosły one tylko nieco mocniej, a 22,1 proc. – że wzrosły, ale nieznacznie.

Wzrost cen odczuwamy coraz bardziej także w kontekście tego, że 44 proc. Polaków dostało w ciągu ostatniego roku podwyżkę, a mimo to skarży się na rosnące ceny – wynika z sondażu IBRIS dla Dziennika Gazety Prawnej i radia RMF.

Najczęściej były to niewielkie podwyżki – tak odpowiedziało niemal 32 proc. ankietowanych. Zwiększenie wynagrodzenia wiązało się ze zmianą miejsca pracy dla prawie 6 proc. ankietowanych – prawie 60 proc. wśród nich to osoby osób w wieku 25-29 lat. Średnia płaca w sektorze przedsiębiorstw była w czerwcu o 5,3 proc. wyższa niż rok wcześniej.

Z badania wynika, że najsilniej podwyżki cen w sklepach odczuwają kobiety, to one są  bowiem najczęściej odpowiedzialne z domowy budżet. Uwzględniając podział wiekowy, wyższe rachunki odczuwają najbardziej ludzie w przedziale 30-40 lat.

O wzroście cen wyraźnie wyższym niż w poprzednich latach mówiło 51 proc. ankietowanych. Inflacja najbardziej doskwiera osobom bezrobotnym – o tym, że jest wyraźnie wyższa przekonanych jest 84 proc. z tej grupy. Uciążliwa jest także dla najmniej zarabiających  – 82 proc. w grupie z dochodem netto poniżej tysiąca złotych.

Wzrost cen dostrzega jednak również 70 proc. osób zarabiających najwięcej – wynika z badania IBRIS.

Red. (źródło: PAP)

Czytaj:

Ceny jedzenia nad morzem nie na każdą kieszeń

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA