Barszcz Sosnowskiego przypomina koper. GIS ostrzega

Barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny dla zdrowia. Może poważnie oparzyć. GIS ostrzega, że roślinę myli się często z koprem lub arcydzięglem. Toksyczne substancje w niej zawarte mogą powodować poważne oparzenia.

Barszcz Sosnowskiego ma związki zawarte w soku i wydzielinie włosków gruczołowych. Pod wpływem działania promieni UVA i UVB wiążą się one ze skórą, powodując oparzenia II i III stopnia.

Barszcz Sosnowskiego zalicza się do roślin inwazyjnych i występuje na terenie całej Polski. Najczęściej można spotkać go wzdłuż strumieni wodnych, na skarpach rowów, na obrzeżach pól i lasów oraz na łąkach i pastwiskach.

Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego?

Gatunek ten uznawany jest za jedną z największych roślin zielnych na świecie. Osiąga nawet  do 3-5  metrów wysokości, zaś szerokość rozety liściowej do 2 m i grubość łodygi może osiągać nawet do 12 cm.

Barszcz Sosnowskiego należy do rodziny baldaszkowatych. Przypomina wyglądem koper z charakterystycznymi białymi kwiatami zebranymi w duży baldach i łodygami pokrytymi purpurowymi plamkami.

Objawy kontaktu z barszczem Sosnowskiego

W soku i w olejkach eterycznych barszczu Sosnowskiego występują substancje toksyczne (furanokumaryny). Pod wpływem promieniowania słonecznego powodują one zmiany skórne przypominające oparzenia (wysypki, zaczerwienienia, opuchlizna, owrzodzenia). Objawy pojawiają się w czasie od kilku do kilkunastu godzin po bezpośrednim  kontakcie.

Wśród objawów u osób mających kontakt z barszczem wymienia się:

 • nudności,
 • wymioty,
 • bóle głowy,
 • obrażenia układu oddechowego, oczu,
 • a nawet wstrząs anafilaktyczny.

Wskazuje się również na możliwość wpływu toksycznych związków na powstawanie nowotworów skóry.

Toksyczności barszczu Sosnowskiego sprzyja wilgoć i wysoka temperatura powietrza. Zatem należy uważać szczególnie latem. Ponadto warto wiedzieć, że do poparzeń może dojść nawet bez bezpośredniego kontaktu z barszczem Sosnowskiego, gdyż wydzielane przez niego olejki eteryczne mogą unosić się w powietrzu nawet na odległość kilkunastu metrów.

Jak się ustrzec przed poparzeniem ?

 • Nie dotykaj ich i nie zrywaj roślin przy użyciu gołych rąk.
 • Przebywając w bliskości barszczu Sosnowskiego chroń skórę i drogi oddechowe przed promieniowaniem UV (okulary i kremy z filtrem, odzież z nienasiąkliwych tworzyw sztucznych zakrywającą skórę, maski ochronne). Pamiętaj, że skóra dzieci jest bardziej wrażliwa na toksyczne działanie soku barszczu.
 • Nie przebywaj w pobliżu barszczu Sosnowskiego ze względu na lotne olejki eteryczne emitowane do otocznia, które mogą osadzać się na skórze.
 • Z tego barszczu nie polecamy gotować zupy – podkreśla GIS

Zasady GIS w przypadku poparzenia

 • W przypadku bezpośredniego kontaktu z barszczem Sosnowskiego w jak najkrótszym czasie przemyj skórę letnią wodą z mydłem tak, by usunąć z jej powierzchni sok rośliny. Ponadto zaleca się umyć wszystkie przedmioty i uprać odzież, która miała kontakt z barszczem.
 • Jeżeli pojawiły się pęcherze surowicze, ale nie doszło do ich rozerwania, można zastosować miejscowo maści (kremy) kortykosteriodowe.
 • W przypadku kontaktu oczu z rośliną należy je przemyć dokładnie wodą, chronić przed światłem i skonsultować z okulistą.
 • Nie dotykaj zmienionych miejsc na skórze. Stosuj na nie chłodne okłady z lodu. Dobór środków farmakologicznych skonsultuj z lekarzem.
 • W przypadku silnego poparzenia i występujących problemów oddechowych wezwij pogotowie ratunkowe.
 • Niezależnie od stopnia nasilenia objawów należy unikać ekspozycji na światło słoneczne (nawet w przypadku braku objawów przynajmniej przez 48 godzin).

Ciekawostką jest, że barszcz Sosnowskiego trafił do Polski z Kaukazu jako roślina pastewna. Ze względu na zawartość substancji toksycznych zrezygnowano w jego uprawy i obecnie w Polsce roślina ta jest objęta prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży. Ponadto coraz częściej podkreśla się podejmowanie działań zmierzających do zmniejszenia populacji tego gatunku w środowisku naturalnym.

Pamiętaj!

Zawsze możesz sprawdzić miejsce występowanie barszczu Sosnowskiego w Polsce w bazie online, która  dziś  liczy  blisko  3000 lokalizacji. Z kolei w przypadku jeśli zauważysz barszcz Sosnowskiego zgłoś to pod całodobowy numer alarmowy straży miejskiej 986.

Red. (źródło: GIS)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Bądź w kontakcie

Van Delivery, Pallet, Truck Delivery (FTL/LTL), Bulk Items'

Najnowsze

Więcej na ten temat