Wartość odżywcza suplementów diety. Oznakowanie

Wymóg dotyczący deklaracji wartości odżywczej nie ma zastosowania do suplementów diety. Jednak tabela wartości odżywczej jest czasem zamieszczana na etykietach tych produktów. Zależnie od rodzaju i przeznaczenia suplementu, informacja o jego wartości odżywczej może być istotna oraz przydatna dla konsumentów.

Jeśli firma decyduje się na deklarację wartości odżywczej w oznakowaniu suplementu diety, to mamy do czynienia z sytuacją, w której informacja na temat żywności przekazywana jest na zasadzie dobrowolności. W tym przypadku muszą być spełnione podstawowe wymagania dotyczące sposobu deklaracji wartości odżywczej, takie jak w przypadku większości kategorii środków spożywczych.

Zgodnie z artykułem 30 rozporządzenia nr 1169/2011 obowiązkowa informacja o wartości odżywczej obejmuje:

  1. a) wartość energetyczną oraz
  2. b) ilość tłuszczu, kwasów tłuszczowych nasyconych, węglowodanów, cukrów, białka oraz soli.

Dodatkowo powyższa lista może być rozszerzona o inne elementy, np. o kwasy tłuszczowe wielonienasycone czy błonnik.

Oznakowanie suplementów z wartością odżywczą

Ze względu na to, że w przypadku suplementów diety konieczne jest podanie informacji o zawartości składników aktywnych w przeliczeniu na porcję zalecaną do spożycia w ciągu dnia, pojawiają się pytania np. o to, czy wartość odżywczą można podać właśnie wyłącznie na ww. zalecaną porcję.

Dostrzec można również, że wiele firm ma problem z zastosowaniem odpowiednich zwrotów, jak RWS/ ZDS. A może z angielskiego RI? Rozstrzygnięcie tej kwestii wcale nie jest proste, ponieważ nie wynika bezpośrednio z przepisów. Dlatego też warto znać kluczową interpretację w tym zakresie.

Kolejna sprawa to skracanie tabeli i podawanie wybranych jej elementów na froncie opakowania. W niektórych sytuacjach mamy do czynienia z powtórzeniem informacji, a w innych ze wskazaniem substancji charakteryzujących produkt. Jak to odróżnić?

Artykuł Wartość odżywcza suplementów diety – o czym pamiętać? pochodzi z serwisu Prawo żywnościowe w Polsce – Szkolenia IGI Food Consulting.

Powered by WPeMatico

Bądź w kontakcie

Van Delivery, Pallet, Truck Delivery (FTL/LTL), Bulk Items'

Najnowsze

Więcej na ten temat