Marnotrawstwo żywności powoduje szereg szkodliwych skutków na poziomie społecznym, ekonomicznym i klimatycznym. Dane Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of the United Nations) wskazują, że marnujemy rocznie 1,3 mld ton jedzenia.
Marnotrawstwo żywności to strata ok. 1/3 produkowanej żywności w czasach, gdy aż 821 mln ludzi na świecie głoduje. Dane dotyczące sytuacji Polski, choć nie były już od 12 lat zaktualizowane, także są zatrważające: marnujemy 9 mln ton żywności rocznie. W Unii Europejskiej powstaje 88 mln ton odpadów spożywczych, o wartości 143 mld euro.
Dostępne dane wskazują, że gospodarstwa domowe i gastronomia powodują aż 65% strat, z czego 53% generują nasze domy.
Badania Instytutu Kantar Millward Brown, przygotowanego na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności, pokazują, że 42 osobom badanym na 100 zdarza się wyrzucać żywność. Najczęściej marnowane są pieczywo, owoce, wędliny i warzywa.
Polacy marnują żywność z bardzo przyziemnych powodów. Okazuje się, że jest to wynik braku odpowiedniej wiedzy na temat prawidłowego przechowywania żywności oraz sposobów na ponowne wykorzystanie resztek z posiłków. Wśród najczęściej wymienianych przyczyn wyrzucania żywności są:
- przekroczenie terminu ważności,
- zbyt duże zakupy,
- zakup produktu o niewłaściwej jakości,
- zbyt duże porcje posiłków,
- niewłaściwe przechowywanie żywności.
Wielu konsumentów dyskwalifikuje żywność, która ciągle jest przydatna do spożycia już w momencie zakupów. Szacuje się, że w krajach uprzemysłowionych nawet ponad 40% strat występuje właśnie na etapie podejmowania decyzji w sklepie.
Red. (źródło: ncez.pl)