Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji ws. odmrażania handlu

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji zwraca się z apelem do rządu o otwarcie od 4 maja wielkopowierzchniowych marketów niespożywczych, tj. meblowych, budowlanych, RTV/AGD i ze sprzętem sportowym. Otwarcie wielkopowierzchniowych sklepów ww. branż umożliwiłoby Polakom zaopatrzenie się w niezbędne artykuły przemysłowe, do których swobodny dostęp został znacząco ograniczony w trakcie lockdownu, a jest bardzo istotny z punktu widzenia funkcjonowania społecznego, zawodowego i zdrowotnego Polaków – ocenia Renata Juszkiewicz, prezes POHiD.

W obecnych warunkach pogodowych, mobilizujących do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, możliwość zakupu sprzętu sportowego sprzyjać będzie kultywowaniu zdrowego stylu życia i podejmowaniu aktywności sportowej i rekreacyjnej na świeżym powietrzu, wzmacnianiu odporności oraz zdrowia fizycznego i psychicznego obywateli, zarówno dorosłych, jak i dzieci, jak również wspieraniu procesu rehabilitacji „ozdrowieńców”.

Uruchomienie sklepów z artykułami sportowymi zachęcać będzie Polaków do nabywania sprzętu z sektora miejskiej mobilności, m.in. rowerów, hulajnóg czy rolek, w ten sposób ograniczając korzystanie z transportu zbiorowego.
Otwarcie marketów budowlanych i meblowych pozwoliłoby Polakom na przeprowadzenie tradycyjnych wiosennych remontów i prac w ogrodzie oraz możliwość wykonywania niezbędnych prac remontowo-modernizacyjnych w domach, co przyczyniłoby się do ograniczenia mobilności obywateli i zmniejszenia ryzyka transmisji wirusa SARSCoV2.

Sklepy z artykułami RTV/AGD dają Polakom bezpośredni dostęp do szeroko rozumianej elektroniki użytkowej, która w dzisiejszym świecie jest niezbędna do codziennej egzystencji, m.in. w obszarach takich jak: obowiązki domowe, praca zawodowa, nauka, rozrywka, komunikacja z bliskimi itp., a zwłaszcza systematyczna kontrola stanu zdrowia przy użyciu sprzętu medycznego.

Obowiązujące aktualnie obostrzenia nie obejmują w równym stopniu wszystkich podmiotów zajmujących się sprzedażą detaliczną artykułów w tych samych branżach, co stoi w sprzeczności z zasadami wolnej konkurencji. Obiekty wielkopowierzchniowe są znacznie lepiej wyposażone w środki zapobiegające transmisji wirusa poprzez separatory, kasy samoobsługowe, osobne wejścia i wyjścia, czy dostosowane do zachowania dystansu społecznego ciągi komunikacyjne.

Przedstawiciele branży wyrażają pełną gotowość do podjęcia konstruktywnej współpracy z polskim rządem. Deklarują m.in. chęć udostępnienia kilkuset punktów w całej Polsce na potrzeby realizacji Narodowego Programu Szczepień, jak również parkingów, na których mogłyby być przeprowadzane szczepienia w modelu Drive-Thru.

The post APEL POHiD ws. odmrażania handlu appeared first on POHiD.

Bądź w kontakcie

Van Delivery, Pallet, Truck Delivery (FTL/LTL), Bulk Items'

Najnowsze

Więcej na ten temat