Czy koronawirus ginie latem? Temperatura nie ma znaczenia?

Czy koronawirus ginie latem? SARS-Cov-2, który znalazł się na jakimś przedmiocie, pozostaje na nim aktywny niemal tak samo długo w niskiej, jak i w wysokiej temperaturze. Dobra wiadomość jest taka, że po godzinie jego zdolność do zakażania gwałtownie spada.

Choć koronawirus  SARS-Cov-2 zakaża głównie poprzez krople śliny, to transmisję z udziałem różnych powierzchni również trzeba brać pod uwagę. Dotyczy to zwłaszcza szpitali. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy koronawirus ginie latem?

Badacze ze szwajcarsko-niemieckiego zespołu sprawdzili, jak długo wirus utrzymuje zdolność zakażania na metalowej powierzchni w różnych temperaturach, od 4 st. C. – do 30 st. C.

To zaskakujące: nie ma znaczenia, czy jest zimno, czy bardzo gorąco – mówi prof. Stephanie Pfänder z Ruhr-Universität w Bochum, współautorka pracy opublikowanej w „Journal of Infection”.

Na szczęście ryzyko infekcji gwałtownie maleje. Po godzinie na suchym metalu spadało ono aż 100-krotnie. W ciągu kolejnych ośmiu godzin liczba wirusowych cząstek niemal nie malała. Potem jednak zaczynała dalej powoli spadać. Działo się to niemal niezależnie od temperatury:

  • w temperaturze 4 st. C. liczba aktywnych cząstek wirusowych spadała o połowę,
  • w czasie 13 godzin w temperaturze pokojowej zajmowało to około 9 godzin,
  • w temperaturze 30 st. C. trwało to ok. 18 godzin.

Badacze wykrywali wirusa nawet po 180 godzinach od momentu jego naniesienia na metalową płytkę.

– Dotąd zakładano, że wyższa temperatura może przyczyniać się do obniżenia zakażalności SARS-Cov2 latem. Jednakże stabilność wirusa nie wydaje się reagować na różne temperatury. Przynajmniej, gdy znajduje się on na jakiejś powierzchni – podkreśla prof. Stephanie Pfänder.

Badacze spekulują, że latem wirus może słabiej zakażać pod wpływem zmiany w wilgotności czy promieniowania UV.

Red. (źródło: PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Bądź w kontakcie

Van Delivery, Pallet, Truck Delivery (FTL/LTL), Bulk Items'

Najnowsze

Więcej na ten temat