Czym grozi zakaz handlu niedziele?

Objęcie zakazem handlu dwóch niedziel w miesiącu zamiast wszystkich, jak proponowano w projekcie „Solidarności”, grozi takimi samymi, negatywnymi konsekwencjami dla pracowników, dostawców i klientów – informuje Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji.

Resort pracy przedstawia propozycje ograniczenia zakazu do dwóch niedziel w miesiącu jako kompromis. Na ten kompromis nie godzą się ani związki zawodowe, ani handel. Uważają, że skutki ekonomiczne propozycji będą podobne dla pracowników, dostawców i klientów. Ponadto przeorganizowanie sprzedaży w niedziele podwyższy koszty organizacyjne sieci.

Rozwiązanie doprowadzi m.in. do ograniczenia asortymentu.

– To zawęzi asortyment choćby dlatego, że wyłączenie z handlu dwóch niedziel w miesiącu spowoduje, że produkty o krótkim terminie do spożycia będą zamawiane w mniejszych ilościach, aby ograniczyć straty i koszty sieci – wyjaśnia prezes POHiD, Renata Juszkiewicz.

Jej podkreśla, skutki zakazu odczują również gastronomia i branża HoReCa. Zachód zmierza w kierunku liberalizacji handlu w niedziele. Tylko w trzech krajach tj. Austrii, Szwajcarii i Niemczech, obowiązuje zakaz handlu, przy czym niektóre landy niemieckie dopuszczają handel w niedziele.

– Jako Polska idziemy w odwrotnym kierunku. Polska jest krajem na dorobku i nie możemy tych krajów porównać do siebie. To nie jest tylko kwestia ograniczenia handlu dla wielkich podmiotów, bo przecież na zakazie ucierpi gros małych butików, sklepów w pasażach handlowych, dla których niedziela jest dniem, kiedy generują najwyższe obroty. Nie możemy również zapominać o skutkach dla rynku pracy i twierdzić, że nie będzie zwolnień pracowniczych – konkluduje Renata Juszkiewicz.

Członkami POHiD są: Auchan Polska, Carrefour Polska, Castorama Polska, Decathlon, Galec (E.Leclerc), Jeronimo Martins Polska (Biedronka), Kaufland Polska Markety, Lidl Polska, Media Saturn Holding, Pepco Polska, Schiever Polska, Transgourmet Polska (Selgros), Tesco Polska oraz Żabka Polska.

Red. (źródło: ISBnews)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Bądź w kontakcie

Van Delivery, Pallet, Truck Delivery (FTL/LTL), Bulk Items'

Najnowsze

Więcej na ten temat