Dieta śródziemnomorska powoduje, że osoby ją stosujące cechują się lepszym funkcjonowaniem poznawczym, a zwłaszcza większą wydajnością pamięci – wnika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Technologicznego w Melbourne.
Dieta śródziemnomorska pozytywnie wpływa na funkcjonowanie poznawcze człowieka – poprawia koncentrację, pamięć i zdolności werbalne. Szczególnie dobrze oddziałuje na pamięć długotrwałą i roboczą oraz funkcje wykonawcze związane z planowaniem i rozwiązywaniem problemów.
Badacze uważają, że dieta śródziemnomorska:
- zmniejsza stan zapalny organizmu,
- zaopatruje ciało w niezbędne składniki odżywcze (mikroelementy, witaminy i minerały),
- wzmaga metabolizm,
- pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała,
- zwiększa stężenie polifenoli we krwi,
- zmienia skład mikrobioty jelitowej.
Dzięki takiemu działaniu polepsza funkcjonowanie poznawcze u młodych, jak również opóźnia spadek sprawności umysłowej u osób w podeszłym wieku.
Tradycyjna dieta rozpowszechniona w krajach śródziemnomorskich to sposób odżywiania się, który opiera się na konsumpcji dużej ilości ryb, świeżych owoców i warzyw, roślin strączkowych, orzechów, nasion oraz oliwy z oliwek, przy jednoczesnym unikaniu nabiału i czerwonego mięsa.
Potrawy mają niską zawartość tłuszczów nasyconych (mniej niż 7–8%) oraz całkowitą zawartość tłuszczów poniżej 25–35%, w zależności od obszaru. Kaloryczność w badaniach populacji nie przekroczyła 2500 kcal dla mężczyzn lub 2000 kcal dla kobiet. W przeszłości ilość kalorii wynikająca ze spożywanych posiłków nie przekraczała zapotrzebowania metabolicznego, wynikającego ze skali uprawianej aktywności fizycznej. Była to w praktyce dieta ludności wiejskiej, biednej i oszczędnej.
W badaniu Seven Country Study przyjęto dietę z miejscowości Nicotera. Jej składniki, wyrażone jako procent całkowitego spożycia kalorii, to:
- zboża 50–59%,
- oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia 13–17%,
- warzywa 2,2–3,6%,
- ziemniaki 2,3–3,6%,
- rośliny strączkowe 3–6%,
- owoce 2,6–3,6%,
- ryby 1,6–2%,
- czerwone wino 1–6%,
- mięso 2,6–5%,
- produkty mleczne 2–4%,
- jaja w niewielkiej ilości i bardzo mała ilość tłuszczów zwierzęcych.
Red.