Ile warta jest popularna sieć McDonald’s?

Długoterminowym inwestorom zakup akcji McDonald’s przyniósł przyzwoite zyski. Istnieje wiele metod wyceny firmy, ale inwestorów giełdowych interesuje, czy cena akcji faktycznie oddaje rzeczywistą wartość firmy.

Obecnie kapitał akcyjny spółki McDonald’s to ok. 853 mln akcji. Przy cenie na poziomie ok. 117 dol. za akcję, kapitalizacja rynkowa firmy wynosi ok. 100 mld dol. Kapitalizacja rynkowa nie uwzględnia jednak posiadanej przez firmę gotówki oraz jej zadłużenia. Kiedy uwzględnimy te parametry, wartość firmy wzrasta do ponad 121 mld dol.

Czy jednak rynek giełdowy nie zawyża wyceny popularnej sieci fast food? Sprawozdania finansowe McDonald’s ustalają wartość aktywów na 33,1 mld dol. Obejmuje to 3,1 mld dol. w gotówce i krótkoterminowych inwestycjach, kolejne 1,3 mld dol. należności oraz 600 mln dol. w zapasach, rozliczeniach międzyokresowych i innych aktywach obrotowych. Należące do przedsiębiorstwa fabryki, majątek i sprzęt, po uwzględnieniu zakumulowanej amortyzacji, warte są niemal 23 mld dol. Długoterminowe inwestycje stanowią niecały 1 mld dol., do tego dochodzi wyceniana na ok. 4 mld dol. reputacja firmy oraz inne długoterminowe aktywa.

Po drugiej stronie bilansu McDonald’s posiada dość pokaźne pasywa. Zadłużenie to 26 mld dol., z czego wszystko to kredyty długoterminowe. Kwota rachunków oraz rozliczeń międzyokresowych, należnych podatków oraz innych zobowiązań to kolejne 4 mld dol. Daje to po stronie pasywów kwotę 32,5 mld dol.

Na kapitał akcyjny spółki pozostaje zaledwie 640 mln dol., co daje wartość księgową w wysokości zaledwie 0,75 dol. za akcję, czyli 1 proc. obecnej ceny akcji na giełdzie. Ale główny składnik wartości firmy – to sama marka. Ubiegłoroczne badanie wartości głównych globalnych marek Interbrand uplasowało McDonald’s na dziewiątym miejscu. Raport wycenił markę na prawie 40 mld dol. i choć jest to o kilka procent mniej w porównaniu z poprzednią edycją, nadal fastfoodowy gigant w tyle pozostawia swoją konkurencję.

Red. (źródło: businessinsider.com.pl)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Bądź w kontakcie

Van Delivery, Pallet, Truck Delivery (FTL/LTL), Bulk Items'

Najnowsze

Więcej na ten temat