Kawowy Kalkulator Energii – ile kofeiny dostarcza kawa?

Kawowy Kalkulator Energii pokazuje, ile energii dostarczają różne ilości kawy przyrządzonej na różne sposoby. Ocenia także, jak wpływa ona na naszą czujność o danej porze dnia i na czas naszej reakcji

Pierwszy, dostępny w języku polskim Kawowy Kalkulator Energii oparty jest na pracy amerykańskich naukowców. Opracowany został przez zespół lekarzy z krakowskiego startupu Omni Calculator.

Kawowy Kalkulator Energii zaopatrzono w internetowy licznik. Powstał on na podstawie algorytmu stworzonego przez naukowców z amerykańskiej armii. Przez 10 lat przeprowadzali oni badania na żołnierzach cierpiących na notoryczny brak snu, dopasowując dla nich idealną dawkę kofeiny.

– Kalkulator, opracowany przez zespół lekarzy z krakowskiego startupu Omni Calculator, oparto na pracy amerykańskich naukowców. Pokazuje, co się dzieje z organizmem w zależności od liczby przespanych godzin i spożytych dawek kofeiny. W ten sposób każdy może sobie indywidualnie ustalić moment maksymalnego pobudzenia i zoptymalizować ilości wypijanej dziennie kawy – mówi Natalia Nazim, reprezentująca krakowski startup.

Na świecie są dwa takie kalkulatory. Stworzony w Krakowie jest pierwszym w języku polskim.

– Jest prosty w użytkowaniu, bezpłatny, nie trzeba się rejestrować, aby z niego skorzystać – wyjaśnia Natalia Nazim.

Aby obliczyć, jaki będzie nasz poziom energii, należy na stronie internetowej, na której jest kalkulator:

  • określić jak długo spaliśmy,
  • wpisać godzinę o której się obudziliśmy,
  • zdecydować, jakie parametry chcemy określić:
    • czujność,
    • czas reakcji,
    • szybkość reakcji.

Należy też wybrać, jaki rodzaj napoju kofeinowego wypiliśmy – oprócz różnych rodzajów kawy w tabeli do wyboru jest też herbata.

Wykres, który znajdzie się poniżej kalkulatora, pokaże przewidywany poziom czujności, czas reakcji lub szybkości reakcji.

Jak tłumaczą twórcy kalkulatora, ok. 40 proc. amerykańskich żołnierzy śpi tylko pięć godzin na dobę, a w warunkach bojowych nawet mniej. Stoi to w sprzeczności z zaleceniami Centrum Kontroli Chorób i Prewencji (Centers of Disease Control and Prevention).Według nich, człowiek do pełnej regeneracji potrzebuje ok. osiem godzin snu dziennie. Amerykańscy naukowcy zdecydowali się więc przeprowadzić badanie. Zamierzali ustalić sposób na utrzymanie armii w doskonałej kondycji przez cały dzień. Po 10 latach pracy stworzyli odpowiednie równanie.

W swoim badaniu oceniali czujność żołnierzy w siedmiu różnych, coraz bardziej wymagających warunkach zaburzenia dziennego rytmu snu: od pięciu godzin snu na dobę do nieprzerwanych 85 godzin bez zmrużenia oka. Żołnierze otrzymywali sześć odmiennych dawek kofeiny: od placebo, przez powtarzane dawki po 200 mg, aż do bardzo dużej pojedynczej dawki 600 mg.

Na podstawie otrzymanych wyników naukowcy ułożyli równanie. Przewiduje ono wyniki testu (uśrednione dla grupy) oceniającego czujność i zdolności psychoruchowe żołnierzy.

Zdaniem badaczy, opracowany algorytm pozwala poprawić czujność o 64 proc., jednocześnie zmniejszając spożycie kofeiny o 65 proc.

– Teraz sam możesz przewidzieć, kiedy i ile kofeiny powinieneś wypić by osiągnąć swój maksymalny poziom uwagi we właściwym czasie – przekonują twórcy kawowego kalkulatora.

Według naukowców 400 mg kofeiny jest maksymalną bezpieczną dzienną dawką. Taka ilość kofeiny znajduje się w trzech kubkach mocnej parzonej kawy, pięciu filiżankach espresso lub 10 puszkach coli.

Red. (źródło: PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Bądź w kontakcie

Van Delivery, Pallet, Truck Delivery (FTL/LTL), Bulk Items'

Najnowsze

Więcej na ten temat