Pszczelarstwo otrzyma większe wsparcie Komisji Europejskiej

Sektor pszczelarski w UE uzyska w ciągu najbliższych trzech lat wsparcie na poziomie 120 mln euro – poinformowała Komisja Europejska. Oznacza to wzrost o 12 mln euro, w porównaniu ze wsparciem udzielonym tej branży w latach 2017-2019.

Pszczelarstwo jest ważną częścią unijnego sektora rolno-spożywczego, przyczynia się do utrzymania miejsc pracy na naszych obszarach wiejskich. Pszczoły mają również ogromne znaczenie dla zrównoważonego rozwoju naszego rolnictwa i zdrowych ekosystemów. Z zadowoleniem przyjmuję fakt, że wspólna polityka rolna, działająca w synergii z innymi kluczowymi funduszami europejskimi i krajowymi, zapewnia obecnie silniejsze narzędzia wsparcia tego sektora – stwierdził komisarz UE ds. rolnictwa, Phil Hogan.

Wsparcie UE, udzielane w ramach krajowych programów pszczelarskich, zacznie obowiązywać od 1 sierpnia 2019 r. i potrwa do 31 lipca 2022 r. Programy są opracowywane na szczeblu krajowym, we współpracy z sektorem w celu poprawy warunków w branży pszczelarskiej i wsparcia marketingu jej produktów. Środki obejmują edukację pszczelarzy, wsparcie w rozpoczęciu działalności pszczelarskiej, zwalczanie pasożytów niszczących ule, badania i środki na rzecz poprawy jakości miodu.

W 2018 r. w Unii Europejskiej było 17,5 mln uli i ponad 600 tys. pszczelarzy. Pszczelarstwo jest praktykowane we wszystkich państwach członkowskich, a UE jest drugim co do wielkości producentem miodu na świecie.

Red. (źródło: PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Bądź w kontakcie

Van Delivery, Pallet, Truck Delivery (FTL/LTL), Bulk Items'

Najnowsze

Więcej na ten temat