Słodkie napoje gazowane w upały. Czy nawadniają organizm?

Słodkie napoje gazowane w czasie upałów nie są antidotum na odwodnienie. Picie słodkich, bezalkoholowych napojów gazowanych pogłębia wręcz odwodnienie organizmu. Może prowadzić to do uszkodzenia nerek – twierdzą naukowcy z Meksyku.

Długa ekspozycja na wysokie temperatury i promieniowanie słoneczne powoduje przegrzewanie organizmu. Aby temu zapobiegać, ciało zaczyna wytwarzać duże ilości potu. Niestety wraz z nim dochodzi do znacznych ubytków wody oraz elektrolitów. Słodkie napoje gazowane w czasie upałów ich nie uzupełniają.

Aby zapobiegać odwodnieniu, a zarazem chronić się przed związanymi z nim groźnymi powikłaniami należy w czasie upałów pić dużo płynów. Naukowcy z Instituto Nacional de Cardiología Ignacio Chávez w Meksyku postanowili zbadać ich działanie. Sprawdzali, czy to, czym gasimy pragnienie podczas gorących dni, ma znaczenie oraz czy różne typy napojów wykazują różną skuteczność w nawadnianiu organizmu.

Przez cztery tygodnie narażali szczury na łagodne odwodnienie spowodowane podwyższoną temperaturą otoczenia. Następnie zapewniali zwierzętom swobodny dostęp do wody. Część z nich miała do dyspozycji wodę posłodzoną mieszaniną fruktozy i glukoz, jak ma to miejsce w przypadku typowych napojów dostępnych na rynku. Druga grupa gryzoni dostała wodę słodzoną stewią (substytutem cukru pochodzenia naturalnego o zerowej kaloryczności). Trzecia grupa – zwykłą, czystą wodę.

Okazało się, że szczury, które piły wodę zawierającą mieszaninę fruktozy i glukozy po kilku tygodniach upałów były bardziej odwodnione niż zwierzęta gaszące pragnienie czystą wodą lub wodą z dodatkiem stewii. Oprócz tego pojawiły się u nich problemy z nerkami. Wszystko w wyniku przedłużającego się odwodnienia organizmu doszło do niewydolności tych organów.

– Otrzymane przez nas wyniki pokazują, jak groźna w skutkach może być powszechna praktyka gaszenia pragnienia w upały słodkimi napojami gazowanymi. Trend ten jest szczególnie wyraźny wśród nastolatków i młodych dorosłych. Bezalkoholowe napoje gazowane traktują oni jako najlepsze antidotum na uczucie pragnienia towarzyszące nam w gorące, letnie dni – przestrzegają autorzy badań.

Źródło: PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Bądź w kontakcie

Van Delivery, Pallet, Truck Delivery (FTL/LTL), Bulk Items'

Najnowsze

Więcej na ten temat