Stawka VAT na soki oraz nektary owocowe i warzywne początkowo miała być nadal na poziomie 5 proc., ale napoje, w których zwykle większość stanowi woda, opodatkowane byłyby 23-proc. VAT-em.
Stawka na napoje była głównym punktem krytyki. Obecnie 23-proc. podatkowi VAT podlegają napoje, które mają do 20 proc. wkładu owocowego. Podczas prac sejmowej komisji finansów publicznych wprowadzono m.in. poprawkę, która pozostawia 5-proc. stawkę na napoje bezalkoholowe, w których udział masowy soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego wynosi nie mniej niż 20 proc. składu surowcowego.
Zmiany w ustawie o VAT, jak argumentowało Ministerstwo Finansów, mają uprościć system stawek, poprzez prawidłowe przyporządkowanie towarów lub usług do stawek VAT. Efektem byłaby zmiana samych stawek podatku od towarów i usług dla niektórych towarów.
Dla niektórych produktów stawki VAT byłyby obniżone. Dla owoców tropikalnych i cytrusowych spadłaby do 5 proc., czyli tak, jak w przypadku wszystkich owoców, obecnie opodatkowanych 8-proc. stawką. Podobnie 5-proc. stawką opodatkowane zostałby pieczywo każdego rodzaju oraz ciastka. Obecnie pieczywo i wyroby ciastkarskie są objęte trzema stawkami: 5, 8 i 23 proc., w zależności od terminu przydatności do spożycia lub daty minimalnej trwałości.
Dla niektórych produktów stawki miałyby wzrosnąć – np. w przypadku niektórych przypraw nieprzetworzonych, napojów czy owoców morza.
Przewidziano także wprowadzenie tzw. wiążącej informacji stawkowej, która ma dać podatnikom większą pewność co do prawidłowości stosowania przez nich stawek podatku VAT – dzięki określeniu właściwej stawki dla danego towaru lub usługi.
Nowe stawki dla podatku VAT na niektóre towary i usługi będą obowiązywać od 1 listopada br. Od tego czasu podatnicy będą mogli uzyskiwać wiążącą informację stawkową. Zasadnicze zmiany dotyczące nowej matrycy stawek miałyby zacząć obowiązywać od 1 kwietnia 2020 r.
Red. (źródło: PAP)