Wsparcie w ramach Tarczy Antykryzysowej to gwarancje i pożyczki, a nie gotówka

Wprowadzane wsparcie w ramach Tarczy Antykryzysowej o wartości 212 mld zł to przede wszystkim gwarancje, pożyczki i narzędzia inwestycyjne, a nie gotówka – ocenia w komentarzu dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Piotr Arak.

Obrona przed utratą miejsc pracy, wsparcie dla służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycje publiczne. To pięć filarów pakietu antykryzysowego, którego założenia przedstawił w środę premier Mateusz Morawiecki. Wprowadzane wsparcie w ramach Tarczy Antykryzysowej to szacunkowa wartość pakietu – ok. 212 mld zł. Pakiet ma być odpowiedzią na kryzys w związku z epidemią koronawirusa.

Jak wskazał dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego, narzędzia gwarancyjne, pożyczkowe i inwestycyjne przewidziane w pakiecie będą pełniły rolę istotnego czynnika stymulującego gospodarkę.

– Pozwoli to uniknąć czarnych scenariuszy dla budżetu państwa, wydatków publicznych, kondycji firm i dobrobytu społeczeństwa. Zapewni dobry fundament pod ożywienie gospodarcze, które przyjdzie wraz z końcem walki z koronawirusem. Walki toczonej na różnych frontach, z których obszar gospodarki jest z pewnością kluczowym – podkreślił.

Według PIE, najważniejszymi elementami „pięciopaku gospodarczego” są:

  • finansowanie wynagrodzenia pracowników przez państwo podczas postoju ekonomicznego,
  • wakacje kredytowe,
  • przesunięcie terminu płatności danin publicznych i rocznej deklaracji podatkowej,
  • wprowadzenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego.
Dzięki tym działaniom uda się uchronić gospodarstwa domowe przed gwałtownym pogorszeniem sytuacji materialnej, a gospodarkę przed nadmiernym spadkiem popytu wewnętrznego – ocenił szef PIE.

Kluczowa na tym etapie jest ochrona miejsc pracy. Cały czas musimy zakładać bowiem, że szok, z którym mamy do czynienia, może mieć charakter czasowy.

Dlatego zostały podjęte działania, które mają ograniczyć radykalny wzrost bezrobocia. Bo to zjawisko utrudniałoby powrót na dalszą ścieżkę wzrostu w kolejnych kwartałach – wskazał.

Według Araka ważną częścią pakietu jest też zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorstw.

By to osiągnąć, uruchomione zostaną m.in. możliwość odroczenia płatności składek ZUS, mechanizm korzystniejszego rozliczenia tegorocznej straty, czy też przedłużenie spłaty kredytów obrotowych – zaznaczył.

Zwrócił również uwagę na gwarancje finansowe i kredyty preferencyjne obsługiwane przez Polski Fundusz Rozwoju we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Agencją Rozwoju Przemysłu i Korporacją Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.

Te działania zabezpieczą działalność przedsiębiorstw na czas spowolnienia i trudności wynikających z pandemii – ocenił.

Od weekendu w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego wprowadzone rozporządzeniem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Przewiduje ono, że w okresie od 14 marca 2020 r. do odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza się stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Rząd zdecydował o ograniczeniu funkcjonowania centrów i galerii handlowych. W efekcie, sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie będą czynne. Inaczej działać będą restauracje i bary – zamówienia możliwe tylko na wynos lub z dowozem.

Red. (źródło: PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Bądź w kontakcie

Van Delivery, Pallet, Truck Delivery (FTL/LTL), Bulk Items'

Najnowsze

Więcej na ten temat