Biodegradowalne opakowania z indykatorem świeżości

Łódzcy naukowcy pracują nad inteligentnymi, biodegradowalnymi opakowaniami do żywności, których barwa będzie zmieniać się pod wpływem starzenia produktu. Specjalne indykatory pochodzenia roślinnego będą nas informować czy żywność jest świeża.

Z materiałów otrzymywanych np. z odpadowej biomasy kukurydzy, z zastosowaniem odpowiednich dodatków, można otrzymać polilaktyd, czyli polikwas mlekowy. Następnie może być on stosowany jako proekologiczny materiał opakowaniowy, który po skończonym czasie eksploatacji z łatwością można zutylizować poprzez biodegradację.

W ramach projektu naukowcy opracowują także technologię otrzymywania inteligentnych i proekologicznych materiałów opakowaniowych, które będą zawierały barwne indykatory czasu starzenia, również pochodzenia roślinnego. Indykatory zmieniają swoją barwę pod wpływem działania promieniowania słonecznego i innych czynników klimatycznych, podobnie jak jabłko, które, psując się, po pewnym czasie zmienia barwę podczas naświetlania promieniowaniem UV.

– Kupując żywność będziemy wiedzieli, jak zmienia się barwa takiego opakowania i ile czasu już żywność jest przechowywana. Inteligentne opakowania będą informowały o świeżości zapakowanego towaru – mówi dr Anna Masek z Instytutu Technologii Polimerów i Barwników Politechniki Łódzkiej.

Red. (źródło: nauka.pap.pl)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Bądź w kontakcie

Van Delivery, Pallet, Truck Delivery (FTL/LTL), Bulk Items'

Najnowsze

Więcej na ten temat