Darowizna na przeciwdziałanie COVID-19. Skarbówka rewanżuje się ulgą

Darowizna na przeciwdziałanie COVID-19 objęta jest ulgą. Firma, która w czasie epidemii wspiera potrzebujących, może odliczyć kwotę udzielonej pomocy od podatku. Interpretacje skarbówki są na tak.

Darowizna na przeciwdziałanie COVID-19 ma już pierwszą, pozytywną interpretację urzędu skarbowego. Dobre wiadomości są dla firm i osób fizycznych. Także dla przedsiębiorcy płacącego podatek liniowy, który wyklucza większość ulg.

Korzystne dla podatników są też wydane w zeszłym tygodniu objaśnienia Ministerstwa Finansów. Na dodatek skarbówka zapowiada, że na kontrolach będzie liberalnie podchodzić do nowych przepisów – informuje dziennik Rzeczpospolita.

Ustawy antykryzysowe znacznie poszerzyły ulgi. Odliczymy nie tylko wsparcie dla organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego, ale także szpitali, stacji pogotowia ratunkowego, instytutów medycznych. A nawet zwykłych firm, która zajmują się diagnostyką medyczną czy transportem sanitarnym. Byleby znajdowały się w wykazie prowadzonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jak tłumaczy na łamach Rzeczpospolitej  Mikołaj Duda, doradca podatkowy w Madejczyk Kancelaria Prawna, ulgą objęto też darowizny dla domów pomocy społecznej, noclegowni, ośrodków wsparcia czy schronisk dla osób bezdomnych.

Co można przekazać potrzebującym?

– Cokolwiek, byleby służyło do walki z Covid-19. Począwszy od środków do dezynfekcji czy ochrony przed wirusem, takich jak płyny odkażające albo maseczki, skończywszy na posiłkach czy artykułach codziennego użytku, np. kocach dla pensjonariuszy domu opieki społecznej. Oczywiście odliczymy także wsparcie finansowe. Ulga obejmie też przekazywane szkołom, przedszkolom i innym placówkom oświatowym komputery, nie starsze niż trzyletnie – wyjaśnia Szymon Krawczyk, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego.

Kto skorzysta z rozszerzonej ulgi?

Osoby fizyczne płacące PIT lub ryczałt. A także firmy: spółki rozliczające się CIT oraz przedsiębiorcy odprowadzający PIT albo ryczałt.

Czy także biznesmeni płacący liniowy 19-proc. podatek, którzy nie mogą przecież odliczać od dochodu zwykłych darowizn? O to zapytał skarbówkę przedsiębiorca, który na walkę z koronawirusem przekazał hermetyczne opakowania do próbek laboratoryjnych. Fiskus zgodził się na odliczenie (interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0115-KDIT3.4011. 323.2020.2. AWO).

Red. (źródło: PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Bądź w kontakcie

Van Delivery, Pallet, Truck Delivery (FTL/LTL), Bulk Items'

Najnowsze

Więcej na ten temat