Europejczycy nie wyobrażają sobie dnia bez kawy

Mimo kulturowej miłości do kawy, ponad jedna trzecia (39 proc.) Europejczyków nie zna jej potencjalnie korzystnego wpływu na zdrowie. Kawa pozostaje nieodłączną częścią europejskiego stylu życia: 40 proc. zapytanych twierdzi, że kawa pozwala im dobrze rozpocząć dzień.

W przeprowadzonym przez Institute for Scientific Information on Coffee (Instytut Informacji Naukowych o Kawie) badaniu wzięło udział 4000 osób z 10 krajów Europy (w tym z Polski), a jego celem było lepsze poznanie ich przekonań, zachowań oraz wiedzy związanej ze zdrowym odżywianiem.

Wyniki pokazują, że mimo iż 70 proc. Europejczyków jest przekonanych o swoim dobrym stanie zdrowia, wielu nadal nie wie, jak może zmienić swój styl życia, aby ograniczyć ryzyko powszechnych, poważnych schorzeń, w tym cukrzycy typu 2, choroby Alzheimera oraz chorób układu krążenia.

Najważniejsze wnioski:

  • 71 proc. Europejczyków sądzi, że picie kawy nie pomaga w ograniczeniu ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2 (było o tym przekonanych 75 proc. osób w wieku powyżej 55 lat). Badania naukowe sugerują jednak, że picie 3-4 filiżanek kawy dziennie wiąże się z około 25 proc. niższym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2.
  • 63 proc. Europejczyków sądzi, że picie kawy nie pomaga w ograniczeniu ryzyka pogorszenia kondycji psychicznej u osób starszych, związanej na przykład z chorobą Alzheimera i chorobą Parkinsona (było o tym przekonanych 64 proc. osób w wieku powyżej 55 lat, które odpowiedziały na pytanie dotyczące tej kwestii). Badania wykazują jednak, że spożywanie umiarkowanych ilości kawy przez całe życie wiąże się z ograniczeniem ryzyka zapadnięcia na chorobę Alzheimera.
  • 42 proc. Europejczyków sądzi, że picie kawy zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia (w tym chorób serca) (było o tym przekonanych 54 proc. osób w wieku 18-24 lat). Badania naukowe sugerują jednak związek między umiarkowanym spożyciem kawy i ograniczonym ryzykiem zapadnięcia na choroby układu krążenia.
  • 67 proc. Europejczyków stwierdziło, że nie może wyobrazić sobie życia bez kawy. Wpływ spożycia kawy na zdrowie został dokładnie zbadany. Umiarkowane spożycie kawy, w ilości od trzech do pięciu filiżanek dziennie, zostało powiązane z wieloma korzystnymi efektami fizjologicznymi – stwierdzono, że jest ono elementem zdrowej diety i aktywnego stylu życia. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności zaleca, by kobiety ciężarne i karmiące piersią nie spożywały więcej niż 200 mg kofeiny dziennie ze wszystkich źródeł. Ilość ta odpowiada maksymalnie dwóm filiżankom kawy dziennie.

Patrz: Infografika  Raport

Źródło: The Institute for Scientific information on Coffee

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Bądź w kontakcie

Van Delivery, Pallet, Truck Delivery (FTL/LTL), Bulk Items'

Najnowsze

Więcej na ten temat