Francuscy restauratorzy zażądali otwarcia branży

Francuscy restauratorzy podczas spotkania z prezydentem Emmanuelem Macronem zażądali otwarcia ich sektora w czerwcu. Katastrofa, plajta, koszmar – to określenia, jakich używają dla opisu swojej sytuacji podczas trwającej kwarantanny.

Francuscy restauratorzy i szefowie kuchni wystosowali list otwarty do szefa państwa. Apelują o ratunek dla branży. Macron jednak nie spełnił żądań i nie ogłosił otwarcia branży po zakończeniu kwarantanny, tj. 11 maja.

Przyznał, że sektor jest kluczowy dla francuskiego stylu życia i dla gospodarki, ale utrzymanie kwarantanny dla tej branży jest niezbędne z powodów sanitarnych. Zapowiedział, że decyzja w sprawie ostatecznej daty otwarcia restauracji we Francji zostanie podjęta pod koniec maja.

Bary, kawiarnie i restauracje administracyjnie zamknięto we Francji 14 marca o północy. W przeciwieństwie do wszystkich innych firm, nie będą ponownie otwarte 11 maja. Branża nadal będzie podlegać restrykcjom.

We Francji funkcjonuje ponad 206 tys. restauracji i barów zatrudniających około 830 tys. osób. Sektor ten jest jednym z najbardziej dotkniętych pandemią Covid-19. Wcześniej branża odnotowywała duże straty w związku z trwającymi ponad rok protestami „żółtych kamizelek” oraz grudniowymi strajkami przeciwko reformie emerytalnej.

Według szacunków branżowych organizacji, nawet 40 proc. restauracji może splajtować z powodu trwającej pandemii.

Nawet po poluzowaniu kwarantanny państwo musi nadal nas wspierać. Finansować mechanizm częściowego bezrobocia oraz dostosować poziom czynszów do obrotów restauracji – uważa Olivier Bertrand, prezes Grupy Bertrand posiadający 1000 restauracji m.in. pod markami Burger King i Hipopotam i innymi.

Bertrand domaga się obniżenia podatku VAT do 5,5 proc. do końca roku.

Bez względu na datę ponownego otwarcia od początku czerwca będziemy gotowi powitać klientów. Restauratorzy mogą ograniczyć liczbę klientów przebywających w restauracjach oraz obsługiwać ich w maskach i rękawiczkach – komentuje Umih Roland Heguy, przewodniczący głównej organizacji branżowej.

Rząd wesprze sektor kwotą 8 mld euro w postaci pożyczek gwarantowanych, finansowaniem pensji pracowników sektora w ramach tzw. mechanizmu częściowego bezrobocia, środkami z funduszy solidarnościowych i odroczeniem opłat. Władze podwoiły również jednorazową pomoc do maksymalnie 10 tys. euro, zamiast obiecywanych wcześniej 5 tys. euro.

Red. (źródło: PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Bądź w kontakcie

Van Delivery, Pallet, Truck Delivery (FTL/LTL), Bulk Items'

Najnowsze

Więcej na ten temat