Gastronomia bez plastiku w Unii Europejskiej od 2021 roku

Przepisy regulujące użycie jednorazowych opakowań i produktów z plastiku wejdą w życie od początku 2021 r. Wśród wyrobów plastikowych, których gastronomia nie będzie mogła stosować na terenie Unii Europejskiej znalazły się m. in. jednorazowe sztućce oraz pojemniki zrobione ze spienionego polistyrenu, które często są wykorzystywane przez branżę gastronomiczną.

Rezygnowanie z plastiku oraz wprowadzanie w życie polityki „zero waste” (jak najmniej odpadów) to trendy, które przyswoiła gastronomia i na których marki budują swój wizerunek. Oto kilka przykładów:

  • Sieć McDonald’s ogłosiła w połowie 2018 roku, że stopniowo zaczyna rezygnować z plastikowych słomek do napojów i będzie je zastępowała papierowymi rurkami.
  • W sieci kawiarni Wild Bean działających na stacjach BP plastikowe i papierowe kubki na
    kawę są zastępowane czekoladowymi waflami.
  • Burberry zapowiedziało, że do 2025 całkowicie znikną plastikowe wieszaki i torby z logo
    marki. Nie wiadomo czy marka zrezygnuje z wykorzystywania poliestru w produkcji ubrań.
  • Lidl wprowadza biodegradowalne i nadające się do recyklingu opakowania na owoce i warzywa.
  • Firma Loop namawia Nestle oraz Procter & Gamble na zrezygnowanie z opakowań plastikowych na rzecz pojemników ze stali nierdzewnej, które można wykorzystać ponownie ok. 100 razy.
  • Legislatorzy stanu Maryland w USA pracują nad lokalną ustawą, która całkowicie zakaże używania przez restauracje oraz kawiarnie piankowych opakowań i kubków.
  • Jeden z poznańskich dealerów Volvo wprowadził do sprzedaży torby, które powstały ze starych banerów reklamowych i pasów bezpieczeństwa zezłomowanych samochodów. Część dochodu ze sprzedaży toreb trafi na cele charytatywne.

Od 2021 r. nie będzie można używać opakowań plastikowych, które nie są biodegradowalne. Przedsiębiorstwa na terenie Unii Europejskiej będą zobligowane do rezygacji z jednorazowych sztućców, kubków, talerzy i opakowań z plastiku. Na liście produktów zakazanych znalazły się także patyczki higieniczne, patyczki do balonów, torebki foliowe na zakupy czy plastikowe butelki.

Skąd takie obostrzenia, Parlament Europejski tłumaczy, iż zdecydował się na przyjęcie rezolucji na temat używania produktów i opakowań jednorazowych z plastiku, ponieważ rocznie każdy Europejczyk produkuje ok. 31 kg śmieci z plastiku, a tylko 30% z nich podlega recyklingowi.

Red. (źródło:  Stava)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Bądź w kontakcie

Van Delivery, Pallet, Truck Delivery (FTL/LTL), Bulk Items'

Najnowsze

Więcej na ten temat