Konsument w sieci transakcji płatniczych

71 proc. Polaków posiada jedną kartę płatniczą, a co piąta osoba posiada dwie lub więcej. Karty debetowe ma 61,5 proc. badanych, a 37,5 proc. badanych korzysta z karty płatniczej codziennie – wynika z raportu Federacji Konsumentów „Konsument w sieci transakcji płatniczej”.

Pytani o sposób płatności w różnego typu placówkach handlowych respondenci wskazali, że najczęściej dokonują zakupów w sklepach typu supermarket czy dyskont (54,3 proc.), a także w małych sklepach osiedlowych (31,5 proc.). W supermarketach płatności dokonywane są częściej bezgotówkowo – 29,2 proc. osób przy dokonywaniu płatności zawsze korzysta z karty płatniczej. Z kolei w małych sklepach osiedlowych za zakupy klienci płacą gotówką.

Federacja na podstawie badania oceniła, że 1/3 ludzi nie pamięta, jakimi kartami można dokonać płatności. Ponad 50 proc. wskazało, że w większości sklepów można płacić za pomocą kart VISA.

Jak podkreśla Federacja, „z punktu widzenia wydawców kart istotny wydaje się wysoki procent wskazań konsumentów – ich negatywnych reakcji na podniesienie opłat za wypłatę z bankomatu”.

Jeśli bank miałby wprowadzić opłaty za wypłacanie pieniędzy z bankomatu lub podwyższyć te już istniejące 43,1 proc. ankietowanych zadeklarowało, że będzie rzadziej wypłacać gotówkę, a 42,1 proc. poszuka oferty z bezpłatnymi wypłatami.

Gdy w danym sklepie nastąpi odmowa przyjęcia karty płatniczej to 55 proc. osób zapłaci gotówką, 40 proc. zacznie robić zakupy w innym sklepie, a 30 proc. zrezygnuje całkowicie z zakupu. Z kolei gdy zostanie wprowadzona dodatkowa opłata za korzystanie z kart płatniczych aż 40 proc. respondentów przestanie kupować w danym sklepie, a 33 proc. ograniczy płatność kartą.

W badaniu wzięło udział blisko 1,5 tys. osób, z czego 57,9 proc. stanowiły kobiety. Największą grupę respondentów stanowiły osoby mieszkające w miastach od 20 do 99 tys. mieszkańców (było to 25 proc.).

Źródło: PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Bądź w kontakcie

Van Delivery, Pallet, Truck Delivery (FTL/LTL), Bulk Items'

Najnowsze

Więcej na ten temat