Maseczka na koronawirusa z roślin chroni przed wirusami

Maseczka na koronawirusa z filtrem powietrza wykorzystującym mieszaninę kilku roślin skutecznie ochrania przed zarażeniem wirusami. Można ją wykorzystywać jako osobistą maskę ochronną – oceniają naukowcy z SGGW.

Maseczka na koronawirusa powstała w toku prac naukowców SGGW. Specjalista w zakresie procesu fotosyntezy, prof. Mohamed Hazem Kalaji, oraz specjalista od wertykalnej uprawy roślin dr Jacek Mojski z Instytutu Biologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie od kilku lat pracują nad zastosowaniem roślin do oczyszczania powietrza w miastach na otwartej przestrzeni oraz w pomieszczeniach zamkniętych takich jak, np. biura, galerie handlowe, lotniska.

Ostatnio naukowcy zajmowali się opracowaniem filtra powietrza bazującego na wykorzystaniu wybranych gatunków roślin jako osobistą maseczkę do zatrzymania wirusów. Wstępne przeprowadzone testy laboratoryjne wykazały skuteczność tego filtra w przypadku wirusa grypy w 100 proc.

W związku pojawieniem się pandemii koronawirusa, naukowcy rozpoczęli badania w kierunku możliwości zatrzymania wirusa SARS-CoV-2 przez opracowany przez nich filtr. Wirus wywołujący chorobę COVID-19 ma podobne wymiary do wirusa grypy.

Maseczka do wielokrotnego użytku

Maseczka będzie przeznaczana do wielokrotnego użytku. Jest lekka, tania w produkcji i przyjazna dla środowiska. Innowacyjna budowa maseczki umożliwia absorpcję światła przez rośliny, tak aby mogły przeprowadzać proces fotosyntezy. Jest to warunkiem jej funkcjonalności. Wystarcza nawet minimalna ilości światła, np. pokojowego. Ponadto, maseczka może być również czynna w ciemności przez kilkanaście godzin.

Ten innowacyjny produkt może być użyteczny do ochrony osobistej w postaci maski przeciw wirusowi. Ale także może być również elementem sytemu oczyszczania powietrza w pomieszczeniach zamkniętych, jak szpitale, kliniki, laboratoria, szkoły lub w innych ważnych obiektach ekonomiczno-gospodarczych (filtr przemysłowy). Wynalazek może być dostosowywany do indywidualnych potrzeb.

Naukowcy z SGGW szukają teraz polskich partnerów z sektora medycyny, biologii i biotechnologii, którzy mają dostęp i możliwość testowania żywego lub nieaktywnego wirusa SARS-CoV-2, w kierunku zaaplikowania nim gotowego produktu, jakim jest maska z naturalnych roślin. Poszukują również finansowego wsparcia w państwowych i prywatnych instytucjach w celu dokończenia badań i rejestracji innowacyjnego polskiego produktu w światowym rejestrze patentowym.

Red. (źródło: PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Bądź w kontakcie

Van Delivery, Pallet, Truck Delivery (FTL/LTL), Bulk Items'

Najnowsze

Więcej na ten temat