Nadwaga pojawia się częściej u mężczyzn niż u kobiet

Nadwaga dotyka ponad połowy Polaków. 59 proc. ma problem ze zbyt dużą wagą, w tym 38 proc. z nadwagą, a 21 proc. z otyłością. 39 proc. respondentów ma wagę w normie, a 2 proc. niedowagę – wynika z badania CBOS.

Nadwaga określana była na podstawie wskaźnika BMI, który jest obliczany przez podzielenie masy ciała wyrażonej w kilogramach przez kwadrat wzrostu wyrażonego w metrach. Z analiz CBOS wynika, iż problem nadwagi wiąże się przede wszystkim z płcią badanych. Częściej pojawia się u mężczyzn niż u kobiet.

Częstość jej występowania zwiększa się też wraz z wiekiem. Analizy pokazują, że mężczyźni w młodszym wieku częściej niż kobiety zaczynają mieć problem z nadwagą. Wśród mężczyzn już w grupie wiekowej 25-34 lata nadwaga zaczyna przeważać nad wagą prawidłową, a u kobiet nadwaga zaczyna przeważać dopiero po 45. roku życia, a wyraźnie – po 55. roku.

Wskaźnik masy ciała wiąże się z samooceną stanu zdrowia. W większości zadowoleni ze swojego stanu zdrowia są ankietowani z wagą prawidłową (77 proc.) oraz z nadwagą (66 proc.). Wraz ze wzrostem wagi rośnie odsetek badanych negatywnie oceniających swój stan zdrowia. Wśród osób z wagą prawidłową o złym stanie zdrowia mówi 6 proc. respondentów, nieco częściej ta odpowiedź pojawia się wśród osób z nadwagą (8 proc.), a najczęściej źle oceniają swój stan zdrowia osoby otyłe (16 proc.).

Wskaźnik masy ciała wiąże się także z oceną własnego wyglądu. Do najbardziej zadowolonych należą badani z wagą prawidłową (82 proc.), nieco mniej – z nadwagą (70 proc.). Najbardziej niezadowolone ze swojego wyglądu są osoby z otyłością (59 proc.).

Z sondażu wynika, że stosunkowo niewielu Polaków stosuje specjalne diety. Przyznaje się do tego co dziesiąty badany spośród osób z wagą prawidłową (10 proc.) i co czternasty badany z nadwagą (7 proc.). Wśród osób otyłych jedna siódma (14 proc.) stosowała dietę w ciągu ostatniego roku.

Red. (źródło: PAP)

Czytaj:

Nadwaga lub otyłość dotknie 360 mln dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Bądź w kontakcie

Van Delivery, Pallet, Truck Delivery (FTL/LTL), Bulk Items'

Najnowsze

Więcej na ten temat