62% naszych rodaków deklaruje, że jest zadowolonych ze swojej sytuacji materialnej. Tylko 14% badanych spodziewa się pogorszenia swojej sytuacji finansowej. Co trzeci Polak liczy na podwyżkę pensji. Mimo to ponad połowa Polaków nie zamierza zwiększać konsumpcji.
Jak wynika z sondażu ARC Rynek i Opinia, osób planujących zwiększyć wydatki jest najwięcej wśród mieszkańców małych i średnich miast oraz wśród respondentów do 30. roku życia. Osoby najbardziej zadowolone ze swojej sytuacji materialnej to częściej osoby pochodzące z grupy wiekowej 25-34 lata (72% zadowolonych) oraz osoby z wyższym wykształceniem (68% zadowolonych). Do najmniej zadowolonych należą osoby z najstarszej badanej grupy wiekowej 45-65 lat (54% zadowolonych) oraz osoby z wykształceniem podstawowym lub zawodowym (58% zadowolonych). Patrząc na miejsce zamieszkania, to mieszkańcy największych miast są najmniej zadowoleni ze swojej sytuacji materialnej (55% zadowolonych).
38% osób jest zdania, że ich sytuacja materialna w ciągu najbliższych 12 miesięcy się poprawi, a 40%, że pozostanie bez zmian. Tylko 14% badanych spodziewa się pogorszenia swojej sytuacji finansowej. W najmniejszym stopniu na poprawę liczą osoby z najstarszej badanej grupy wiekowej (45-65 lat) – 26% z nich przewiduje poprawę.
35% osób jest zdania, że ich pensja wzrośnie w ciągu najbliższego roku. Dużo bardziej optymistyczni są w tym temacie mężczyźni oraz osoby z wyższym wykształceniem. Co piąty Polak przyznaje, że nie wie, czy może spodziewać się podwyżki swojej pensji.
52% Polaków nie planuje zwiększyć konsumpcji w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a 32% planuje. Odsetek osób planujących zwiększenie wydatków jest nieco wyższy wśród mężczyzn niż wśród kobiet (34% versus 30%). Chęć zwiększenia wydatków maleje wraz z rosnącym wiekiem. Im starsza grupa wiekowa, tym chęć zwiększania swoich wydatków jest na niższym poziomie.
Wyniki pokazują, że zwiększyć wydatki planują w największym stopniu mieszkańcy małych i średnich miast – do 200 tysięcy mieszkańców.
Źródło: ARC Rynek i Opinia