#RatujBiznes w czasach pandemii. Jak złożyć wniosek?

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców rozpoczyna akcję #RatujBiznes. W czasach pandemii koronawirusa 2019-nCoV i wygaszania światowej gospodarki polscy przedsiębiorcy zaczęli odczuwać skutki gospodarcze tej nadzwyczajnej sytuacji. Aby pomóc przedsiębiorcom w tym ciężkim okresie potrzebne są szybkie i realne działania – informuje rzecznik MŚP.

#RatujBiznes to akcja informacyjno-organizacyjna. Prezentowana jest na stronie internetowej  www.rzecznikmsp.gov.pl/ratujbiznes. Zamieszczono na niej krótkie i jasne informacje. Między innymi w zakresie możliwości jakie daje przedsiębiorcom stan prawny. Są to m.in. wnioski o:

  • odroczenie terminu zapłaty podatku/zapłaty zaległości podatkowych,
  • rozłożenie na raty zapłaty zaległości podatkowej,
  • umorzenie zaległości podatkowych,
  • odroczenie terminu płatności składek ZUS,
  • zwolnienie płatnika z obowiązku opłacania nieopłaconych składek ZUS,
  • świadczenia postojowe,
  • udzielenie pomocy (pożyczki) na ratowanie,
  • tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne.

Jednocześnie Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zachęca kancelarie prawne oraz kancelarie doradztwa podatkowego do włączenia się do akcji #RatujBiznes. Mogą to uczynić poprzez nieodpłatną (pro publico bono) pomoc przedsiębiorcom sektora MŚP. M.in. przy wypełnianiu i składaniu przedmiotowych wniosków o ulgi czy wsparcie.

Lista kancelarii prawnych i doradczych, które przystąpiły do akcji będzie zamieszczona i aktualizowana na stronie: www.rzecznikmsp.gov.pl/ratujbiznes.

W tak nadzwyczajnym czasie wszystkie wnioski przedsiębiorców o udzielenie pomocy czy ulgi, zdaniem Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, powinno rozpatrzyć się pozytywnie. Niemniej w przypadkach ewentualnych, niekorzystnych rozstrzygnięć Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców będzie pomagał w indywidualnych sprawach danych przedsiębiorców składających wnioski.

– W dzisiejszych czasach podjęcie realnych działań na rzecz ratowania polskiego biznesu jest absolutnie kluczowe. Dlatego Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców podjął natychmiastowe działania. Ich celem jest dotarcie z informacją o możliwym wsparciu w czasach kryzysu spowodowanego koronawirusem do jak najszerszej grupy przedsiębiorców. W ramach akcji #ratujbiznes angażujemy coraz większą liczbę prawników i doradców podatkowych. Gotowi są oni efektywnie pomóc przedsiębiorcom. Należy również zwrócić uwagę na wszystkie sytuacje, w których przy rozpatrywaniu przedmiotowych wniosków organy naruszą prawa mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Np. poprzez nieuzasadnione, wydłużone rozpatrywanie wniosku, bezpodstawne wydanie niekorzystnego rozstrzygnięcia w zakresie wnioskowanej pomocy itp. W takich sytuacjach Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców będzie podejmował zdecydowane kroki, stojąc po stronie przedsiębiorcy i jego praw – informuje Jacek Cieplak, Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Więcej informacji na temat akcji #RatujBiznes oraz możliwości przyłączenia się do niej na stronie internetowej: www.rzecznikmsp.gov.pl/ratujbiznes lub pod adresem e-mail: ratujbiznes@rzecznikmsp.gov.pl

Red. (źródło: rzecznikmsp.gov.pl)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Bądź w kontakcie

Van Delivery, Pallet, Truck Delivery (FTL/LTL), Bulk Items'

Najnowsze

Więcej na ten temat