Winne Szlaki Mołdawii – tradycja produkcji wina

Oferta turystyczna Mołdawii poszerzyła się o Winne Szlaki Mołdawii zarejestrowane w ”Iter Vitis – Les Chemins de la Vigne” jako Europejski Szlak Kulturowy. Tytuł ten, przyznany przez Radę Europy, potwierdza mołdawską tradycję produkcji wina, sięgającą XV wieku. Zanim znów podróże będą możliwe, Mołdawianie zachęcają do eksplorowania kraju poprzez wirtualne wycieczki.

Mołdawia to kierunek, który oferuje turystom przede wszystkim przyrodę i tradycyjną kuchnię. Ucieczkę od zatłoczonych miejsc dopełnią Winne Szlaki Mołdawii z degustacją win i możliwością aktywnego wypoczynku.

Winne Szlaki Mołdawii

Do listy powodów dlaczego warto odwiedzić ten kraj można już dołączyć mołdawskie Europejskie Szlaki Kulturowe. Są to trasy o szczególnym znaczeniu dla europejskiej tożsamości, kultury i wspólnego dziedzictwa. Tytuł ”Iter Vitis – Les Chemins de la Vigne” ustanowiono w 1987 r. Zajmuje się tym Europejski Instytut Dróg Kulturowych (European Institute of Cultural Routes). Wyróżnienie poświadcza certyfikat z 28 lutego 2020 r.  Uzyskano go dzięki staraniom Narodowego Stowarzyszenia Turystyki Przyjazdowej Mołdawii (ANTRIM) oraz wsparciu Moldova Competitiveness Project, programu wspieranego przez Agencję Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID), rząd Szwecji i Zjednoczone Królestwo.

Wino mołdawskie to symbol naszej europejskiej tożsamości, wspieranej przez bogatą kulturę. Cenne dziedzictwo winiarskie i wieki ewolucji produkcji wina trwają już od czasów starożytnych. Świadczą o tym stare piwnice, tradycyjna kultura, nierozerwalnie związana z winem. Lokalne odmiany winorośli, dzięki swojej jakości, zyskały międzynarodowe uznanie. Winne Szlaki Mołdawii są konkurencyjne względem innych ofert turystycznych. Certyfikat Rady Europy wymaga utrzymywania najwyższej jakości i podzielania podstawowych wartości nowoczesnego społeczeństwa – mówi Corina Călugăru, ambasador, stały przedstawiciel Republiki Mołdawii przy Radzie Europy.

Wagę przyznanego wyróżnienia podkreśliła również Cristina Frolov, prezes ANTRIM.

– Dzięki naszym legendarnym winom udało nam się dołączyć do Europejskich Szlaków Kulturowych. Dziedzictwo winiarskie jest synonimem Mołdawii. Producenci wina spełniają najwyższe międzynarodowe standardy. Dzięki temu możemy ożywić i rozwinąć ważną branżę turystyki przyjazdowej. Dzięki niej zaaktywizujemy tereny wiejskie i będziemy dumni z naszego kraju, a także przekonamy młodych ludzi do pozostania w ojczyźnie, by wspólnie rozwijać ten sektor. ANTRIM jest stowarzyszeniem reprezentującym branżę turystyki przyjazdowej, a dzięki programom, stało się partnerem i przyjacielem branży winiarskiej – komentuje Cristina Frolov.

Trzy nowe atrakcje

Winne Szlaki Mołdawii obejmują 1560 km tras turystycznych w trzech regionach z Chronionym Oznaczeniem Geograficznym (PGI): Codru PGI, Trajan’s Wall PGI i Stefan’s Great PGI. To okazja do odwiedzenia 28 winiarni, 12 piwnic winnych, 21 imprez winiarskich, 30 innych atrakcji turystycznych oraz skorzystania z dziesiątek okazji do spróbowania mołdawskiej kuchni i wina.

Główna trasa, Codru PGI, obejmuje najwięcej winiarni wiodących producentów wina białego, czerwonego i musującego. Na tej trasie można odwiedzić m.in. Mileştii Mici, największe na świecie piwnice wpisane do Księgi Światowych Rekordów Guinnessa. Atrakcją jest także Cricovą, gdzie znajduje się największa kolekcja win uznana za kulturowe dziedzictwo narodowe.

Druga trasa, Trajan’s Wall PGI, przebiega ze stolicy, Kiszyniowa, na południowy zachód i jest znana głównie z czerwonych odmian wina. Wiedzie także przez Gaugazię, autonomiczny obszar, wyróżniający się widocznymi wpływami tureckimi i kuchnią, zachwycającą swą różnorodnością. Na tej trasie znajduje się rezerwat przyrody dolnego Prutu i jeziora Beleu, wpisanego na listę UNESCO.

Z kolei trzecia trasa, Stefan the Great PGI, rozpoczyna się w Kiszyniowie i kieruje się na południowy wschód. To szlak bogaty w zabytki i urzekający wspaniałymi widokami. Turyści mogą odwiedzić m.in. urokliwą, rodzinną winiarnię Et Cetera.

Winne Szlaki Mołdawii nabrały kształtu i rozwinęły się w ostatnich latach. To efekt inwestycji właścicieli winnic oraz pomocy Moldova Competitiveness Project. Wspierają go USAID, rząd Szwecji i Zjednoczone Królestwo. W rezultacie podwoiła się liczba winiarni, otwierających drzwi dla turystów. Na Mapie Win Mołdawii można znaleźć aż 28 wyjątkowych miejsc, związanych z produkcją wina.

Gdyby przeliczyć powierzchnię winnic, przypadającą na osobę, Mołdawia zajęłaby pierwsze miejsce na świecie. Wino jest głównym motywem oferty turystycznej, a jego produkcja odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu gospodarki – pracuje przy niej 15% mieszkańców i odpowiada za 5% PKB.

Red.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Bądź w kontakcie

Van Delivery, Pallet, Truck Delivery (FTL/LTL), Bulk Items'

Najnowsze

Więcej na ten temat