Wirtualne kasy fiskalne wprowadzi rozporządzenie przygotowywane przez Ministerstwo Finansów. Zastosowanie takich kas będzie możliwe m.in. w branży gastronomicznej, hotelarskiej i transportowej.
Komisja Europejska w ramach procesu notyfikacji zaakceptowała przygotowany przez resort finansów projekt techniczny określający wirtualne kasy fiskalne online. Ministerstwo kontynuuje testy z przedsiębiorcami. Przygotowuje się do wprowadzenia standardu ich uruchomienia.
– Zależy nam na tym, aby kasy wirtualne były bezpiecznym, szeroko stosowanym narzędziem, prostym do rejestracji przez przedsiębiorcę. Ich stosowanie powinno być bezpieczne dla firm, ich klientów i dla administracji. Gwarantuje to certyfikacja oprogramowania i wprowadzenie zabezpieczeń, które zapewniają integralność i niepodważalność sprzedaży dokonanej przy ich użyciu – mówi wiceminister finansów Jan Sarnowski.
Ministerstwo podda wirtualne kasy fiskalne procesowi certyfikacji, prowadzonemu przez Prezesa Głównego Urzędu Miar, tak samo jak w przypadku pozostałych rodzajów kas rejestrujących. Rozporządzenie nie będzie określać grup podatników, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas.
– Grupy podatników będzie określać odrębne rozporządzenie. Dotyczyło ono będzie podatników, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. Podatnicy określeni tym rozporządzeniem będą mogli skorzystać z nowego rozwiązania. Mogą również używać innych rodzajów kas np. kas on-line” – informuje MF.
Rozporządzenie ma charakter pilotażowy. Wprowadza możliwość używania kas wirtualnych przez wskazane grupy podatników w branżach:
- gastronomicznej,
- hotelarskiej,
- transportowej,
- sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.
Ministerstwo Finansów planuje zachowanie spójności przepisów. Dlatego oba rozporządzenia wejdą w życie w tym samym czasie, tj. 1 czerwca 2020 r.
Wirtualne kasy fiskalne w postaci oprogramowania to nowe rozwiązanie. Dotyczy prowadzenia ewidencji sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Ma ono zachęcić przedsiębiorców do wyjścia z szarej strefy poprzez łatwą dostępność i obniżenie całkowitych kosztów posiadania kas rejestrujących.
Według fiskusa, kasy wirtualne mają stanowić alternatywę dla użytkowanych dotychczas przez podatników kas rejestrujących. Tak jak kasy on-line, będą posiadały funkcję przesyłu danych do systemu teleinformatycznego za pośrednictwem sieci telekomunikacyjnej.
Pozwoli to na ciągłe, zautomatyzowane i bezpośrednie przesyłanie danych z kas z prowadzonej ewidencji oraz przekazywanie informacji o zdarzeniach fiskalnych, które zaistniały podczas ich użytkowania. Zaznaczono, że w przypadku kas wirtualnych istnieje możliwość ciągłego pobierania danych przez szefa KAS, z częstotliwością określaną w harmonogramie przesyłania danych.
Jak zaznacza MF, zgromadzone dane służyć mają dla celów analitycznych i kontrolnych.
Red. (źródło: PAP)