Bakterie listeriozy wykryto w serze żółtym i mięsie

W serze żółtym Gouda w plastrach, wyprodukowanym przez Spółdzielnię Mleczarką „Ryki”, wykryto groźne bakterie listeriozy. Główny Inspektorat Sanitarny wydał komunikat o wycofaniu ze sprzedaży partii tego produktu.

W ostatnich latach bakterie listeriozy pojawiały się w Polsce wielokrotnie. Rocznie zgłaszanych jest 30-40 zachorowań. Skandal związany z listeriozą wybuchł kilka dni temu w Holandii, gdy wykryto bakterie listeriozy w produktach holenderskiej firmy przetwórstwa mięsnego z Aalsmeer. Po ich spożyciu zmarły trzy osoby. Jest też przypadek kobiety, która urodziła martwe dziecko.

Produkty holenderskiej firmy wycofywane są także w Belgii. Chodzi głównie o pieczeń wołową pakowaną w plastrach. W Holandii jest to już 130 różnego rodzaju wyrobów, na liście znajdują się filety z kurczaka, kiełbasa i boczek.

Listeriozą zatruły się także osoby w Hiszpanii, po spożyciu wędlin i mięs marki La Mecha. Hiszpański rząd wydał w związku z tym międzynarodowy alert dotyczący kilkuset zachorowań i poinformował, że zmarły dwie osoby. Wśród hospitalizowanych na terenie Andaluzji znalazły się 23 kobiety ciężarne. Jedna z mieszkanek Madrytu po spożyciu mielonego mięsa straciła zaawansowaną ciążę.

Produkty holenderskiej firmy z Aalsmeer sprzedawane są także w Niemczech. Nie jest wykluczone, że zatrucie bakterią  Listeria monocytogenes było przyczyną zgonu dwóch osób. Na rynku pozostają jeszcze zakażone produkty, która mają datę przydatności do połowy października.

Listerioza to rzadko spotykana choroba zakaźna, groźna głównie dla noworodków, kobiet w ciąży, osób starszych i przewlekle chorych oraz o obniżonej odporności. Choroba najczęściej rozwija się po spożyciu niepasteryzowanych produktów mlecznych, niedokładnie umytych surowych owoców i warzyw, surowego mięsa, ryb, owoców morza oraz “dań gotowych”, niepoddanych przed spożyciem obróbce cieplnej. Wywołująca tę chorobę bakteria listeria namnaża się również w temperaturze chłodni, w której ginie większość innych bakterii.

Red.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Bądź w kontakcie

Van Delivery, Pallet, Truck Delivery (FTL/LTL), Bulk Items'

Najnowsze

Więcej na ten temat