Co będzie z żywnością? Producenci rolni bez pracowników sezonowych

Bez pracowników sezonowych zbiory będą bardzo utrudnione. Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych apeluje do władz o elastyczne podchodzenie do kwestii wpuszczania do kraju zagranicznych pracowników.

Federacja w imieniu polskich organizacji rolniczych zwraca uwagę, że bez pracowników sezonowych niektóre sektory polskiego rolnictwa czeka poważny kryzys.

– Do tej pory przy zbiorach można było liczyć na pomoc obywateli Ukrainy. Przy przedłużających się kłopotach przy przekraczaniu polsko-ukraińskiej granicy rolnictwo wejdzie w sezon bez rąk do pracy – mówi Marian Sikora, przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.

Zdaniem Federacji, elastyczne podejście powinno dotyczyć także Ukraińców, którzy po wybuchu epidemii nie zdecydowali się wrócić do ojczyzny. Zgodnie z przepisami mogą oni przebywać w Polsce na podstawie paszportu biometrycznego (bez wizy), ale nie dłużej niż 3 miesiące. W związku z nadzwyczajną sytuacją związaną z epidemią koronawirusa ten okres należałoby wydłużyć. Tak aby obywatele Ukrainy bez konsekwencji mogli nadal pracować w Polsce.

„Jednocześnie Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych w pełni popiera stanowisko Geopa-Copa, czyli grupy pracodawców zawodowych organizacji rolniczych Unii Europejskiej. Dotyczy ono potrzeby zapewnienia dostępności siły roboczej w rolnictwie. Obawy dotyczą przede wszystkim problemów z możliwością swobodnego poruszania się pracowników sezonowych wewnątrz Unii Europejskiej oraz innych pracowników niezbędnych do funkcjonowania sektora rolnego bez zakłóceń” – czytamy w komunikacie.

W opinii tej organizacji, restrykcje w zakresie przemieszczania się nie powinny obejmować pracowników przygranicznych czy kierowców ciężarówek. Odgrywają oni kluczową rolę w łańcuchu dostaw żywności na jednolity rynek europejski. W sektorach takich jak hodowla zwierząt gospodarskich sytuacja już jest krytyczna. Geopa-Copa apeluje więc o stworzenie planu awaryjnego na wypadek, gdyby obowiązkowe kwarantanny pracowników gospodarstw utrudniły hodowlę zwierząt.

Red. (źródło: PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Bądź w kontakcie

Van Delivery, Pallet, Truck Delivery (FTL/LTL), Bulk Items'

Najnowsze

Więcej na ten temat