Konsumpcja alkoholu w Polsce. Co pijemy najczęściej? [BADANIA]

W ciągu ostatnich dziewięciu lat obserwujemy zmiany dotyczące picia alkoholu – wynika z raportu CBOS „Konsumpcja alkoholu w Polsce”. W tym czasie zmniejszył się wśród ogółu Polaków odsetek osób deklarujących częste picie oraz całkowitych abstynentów, zwłaszcza wśród kobiet.

Zmienia się konsumpcja alkoholu w Polsce. Nadal najczęściej spożywanym alkoholem jest piwo. Ale jego udział jest zdecydowanie niższy niż w 2010 roku. Wzrosła zaś liczba wskazań, że najczęściej spożywanym alkoholem jest wino i alkohol wysokogatunkowy, np. whisky czy koniak. Co ciekawe, alkohol wysokogatunkowy jest najchętniej wybierany przez taki sam odsetek kobiet i mężczyzn.

Polacy najczęściej piją:

  • piwo – 25% przynajmniej raz w tygodniu,
  • następnie wino – 29% raz w miesiącu lub częściej,
  • w trzeciej kolejności wódkę – 24% co najmniej raz w miesiącu.

W zdecydowanej większości ankietowani spożywają alkohol w domu. Dużo mniej robi to w pubie, barze (9%) lub w restauracji (8%), której popularność znacząco wzrosła w porównaniu z 2010 rokiem.

Głównie w restauracji alkohol spożywają:

  • badani o najwyższych dochodach na osobę w gospodarstwie domowym,
  • przedstawiciele średniego personelu, techników oraz kadry kierowniczej i specjalistów z wyższym wykształceniem.

W ciągu ostatnich 9 lat praktycznie nie zmieniło się to, z kim Polacy spożywają alkohol. Stosunkowo najczęściej ze znajomymi piją go uczniowie i studenci, najmłodsi badani oraz osoby w wieku 35–44 lata. Częściej z rodziną niż ze znajomymi alkohol spożywają rolnicy, osoby powyżej 65 roku życia i emeryci.

Ponad połowa Polaków (56%) deklaruje, że pije alkohol okazjonalnie. Mniej niż co dziesiąty badany spożywa go często (8%). Co trzeci unika okazji do picia alkoholu lub w ogóle nie bierze go do ust (34%).

W stosunku do badania z 2010 roku nieznacznie zmniejszył się odsetek deklarujących częste picie (z 11% do 8%), a nieco więcej ubyło całkowitych abstynentów (z 22% do 16%). Wzrósł więc udział osób spożywających alkohol czasami, z dobrej okazji, ale nie często (z 50% do 56%). Odsetek ten jest obecnie najwyższy w ostatnich latach.

Patrz: Konsumpcja alkoholu w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Bądź w kontakcie

Van Delivery, Pallet, Truck Delivery (FTL/LTL), Bulk Items'

Najnowsze

Więcej na ten temat