Złe nawyki żywieniowe kosztują nas miliardy złotych

Cukrzyca jest w Polsce przyczyną prawie 21,5 tys. zgonów rocznie.  Większość osób umiera z powodu powikłań sercowo-naczyniowych, udaru, niewydolności nerek. Na cukrzycę cierpi w naszym kraju ponad 3 mln osób, przyrost chorych w ciągu roku sięga 2,5 proc. Jednym z najważniejszych czynników chorobowych są złe nawyki żywieniowe.

Cukrzyca generuje ogromne koszty dla budżetu państwa. Wynoszą one ok. 7 mld zł, z czego połowa to koszty leczenia powikłań. Cukrzyca stanowi najczęstszą przyczynę niewydolności nerek wśród chorych wymagających leczenia nerkozastępczego. Na stałe w programach leczenia przewlekłego dializami znajduje się ponad 3,5 tys. chorych. Średni roczny koszt leczenia dializami wynosi 70-90 tys. zł.

Cukrzyca typu 2 to schorzenie przewlekłe, które znacząco zmienia życie chorego. Edukacja diabetologiczna pacjenta na etapie rozpoznania choroby ma niezwykle istotne znaczenie. Dzięki niej pacjent staje się świadomy zarówno w zakresie swojej choroby, jak i zagrożeń, które ona ze sobą niesie. Niestety w Polsce edukacja diabetologiczna nie jest odrębnie finansowana.

Rozwiązaniem mogłoby być obejmowanie refundacją coraz większej grupy leków inkretynowych. W pierwszym etapie objęcie finansowaniem leków z grupy analogów GLP-1 zapewniłby dostęp do tego leczenia stosunkowo wąskiej grupie chorych pacjentów, obarczonych najwyższym ryzykiem rozwoju powikłań cukrzycy, czyli pacjentom z otyłością. Pozytywnym efektem refundacji leków z grupy analogów GLP-1 jest opóźnienie wdrażania kolejnych etapów leczenia (z reguły droższych niż etap poprzedzający). Spowoduje ponadto oszczędności w innych obszarach budżetu przeznaczonego na refundację leków przeciwcukrzycowych, a mianowicie: insulinoterapii, związanych z nią świadczeń gwarantowanych, hospitalizacji oraz opieki ambulatoryjnej.

Eksperci z zakresu ekonomiki zdrowia oszacowali wpływ na wydatki publiczne objęcia refundacją leków z grupy inkretyn. Zgodnie z szacunkami, koszt zapewnienia wąskiej grupie chorych dostępu do leków z grupy analogów GLP-1 wyniósłby dla Narodowego Funduszu Zdrowia ponad 48 mln zł (dane z 2016 r.). Natomiast koszt zapewnienia leków z grupy DPP–4 dużo szerszej grupie chorych kształtuje się na znacznie wyższym poziomie, przekraczającym 126 mln zł.

Red.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Bądź w kontakcie

Van Delivery, Pallet, Truck Delivery (FTL/LTL), Bulk Items'

Najnowsze

Więcej na ten temat