Polskie superowoce dotarły do najbardziej dotkniętych pandemią ośrodków we Włoszech. Są to min. soki, konfitury, dżemy z aronii, borówki, jagody kamczackiej, agrestu, porzeczek, malin, truskawek, jeżyn i mini-kiwi – owoców o znanych właściwościach przeciwutleniających.
Polskie superowoce trafiły do szpitala dell’Ospedale Papa Giovanni XXIII i do Szpitala Uniwersyteckiego w Turynie. Przekazali je plantatorzy i przetwórcy na znak solidarności w czasach pandemii.
Przetwory trafiły do personelu medycznego i sanitarnego oddziałów zajmujących się pacjentami COVID-19. Szpital im. papieża Jana XXIII jest największą placówką w Bergamo, uznawaną za epicentrum epidemii we Włoszech. Turyński Szpital Uniwersytecki to największy tego typu zespół podmiotów sektora medycznego we Włoszech i w Europie.
W sumie przekazano ponad 4500 sztuk przetworów. Zbiórkę zorganizowali przetwórcy owoców jagodowych, którzy na co dzień współpracują w ramach kampanii „Czas na polskie superowoce!”.
– Dar ma dla nas dużą wartość. Ogromne podziękowania niech trafią do polskich plantatorów. Jesteśmy poruszeni tym, że pomyśleli o nas w tym okropnym okresie. Wasz gest będzie zawsze w naszych sercach. On sprawia, że myślimy o wszystkich Polakach. Dziękuję!” – mówi dr Antonio Scarmozzino, dyrektor w Azienda Ospedaliero Universitaria Citta della Salute e della Scienza di Torino.
Połowa zebranych przez plantatorów przetworów trafiła do najbardziej potrzebujących wsparcia warszawskich szpitali. Akcję koordynuje Wolontariat Studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
– Nie możemy być obojętni. Przekazaliśmy przetwory pracującym na pierwszej linii na oddziałach dla chorych na COVID-19 jako wyraz wsparcia dla personelu medycznego. W tym trudnym okresie ta inicjatywa mobilizuje i łączy – podkreśla Piotr Nowak z firmy Korab Garden, jeden z inicjatorów zbiórki, plantator i producent soków z aronii.
Przekazanym produktom towarzyszyło przesłanie: „Wysyłamy to, co dziś najcenniejsze, czyli przetwory. Chcemy, by cieszyły tych, których praca wzbudza nasz podziw. W ten sposób chcemy powiedzieć, że jesteśmy z Wami!”.
W mediach społecznościowych materiały na temat zbiórki w pierwszych dniach obejrzało 500 tys. osób.
Darczyńcy: Korab Garden, Borówkowa Dolina, Berry Good, Beata i Kazimierz Wasiak, Polskie Stowarzyszenie Plantatorów Porzeczek, Bluehaskap, Plantin, Przetwory z Borówki, Barbara i Bogusław Wilk, Gospodarstwo Ogrodnicze Krupińscy, BiGrim, Karolina i Łukasz Bednarczyk, plantacja Bednarczyk Berries, Borówka Amerykańska Leśniewscy – Zakrocz, Ministerstwo Borówki, Gospodarstwo Ogrodnicze Szczepanówka, Nutracevit oraz Stowarzyszenie Plantatorów Jagody Kamczackiej.
Przetwory z owoców jagodowych
- Bioaktywne związki obecne w tej grupie owoców mają silne właściwości przeciwutleniające, przeciwnowotworowe, przeciwmutagenne, przeciwdrobnoustrojowe, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe, udowodnione w badaniach zarówno in vitro, jak i in vivo.
- Wieloaspektowe działanie prozdrowotne owoców jagodowych wiąże się przede wszystkim z zawartością polifenoli.
- W przetworach nie tracą swojego potencjału przeciwutleniającego.
- Mają działanie przeciwwirusowe przeciwko wirusom grypy związane z obecnością antocyjanów i innych klas flawonoidów, proantocyjanidyn oraz kwasów fenolowych.
- Badania wskazują, że składniki owoców jagodowych mogą hamować replikację wirusa grupy zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio, np. blokując powierzchniowe glikoproteiny wirusa oraz stymulować układ odpornościowy organizmu.
- Polskie owoce jagodowe ze względu na zawartość antyoksydantów są często określane jako superowoce.
- Sezon na polskie superowoce trwa od maja do października. Już w kwietniu spróbować będzie można pierwszych polskich truskawek z upraw szklarniowych. Do tego czasu dostępne są soki, konfitury, dżemy i mrożonki.
Red. (źródło informacji: polskiesuperowoce.pl)