Salmonella na powierzchni skorupek polskich jaj

Bakterie Salmonelli z grupy OD wykryto na powierzchni skorupek jaj w 1 z 5 badanych partii produktów firmy Jajo – Wojciechowicz z Wróblowic koło Miękinii. Wydane zostało ostrzeżenie publiczne dotyczące stwierdzenia pałeczek Salmonella w żywności.

O wyniku badania Państwowa Inspekcja Sanitarna poinformowała Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Środzie Śląskiej, właściwy dla miejsca prowadzenia działalności producenta jaj, zarząd sklepu Netto Sp. z o.o. w Kobylance, w którym pobrano próbkę, oraz producenta.  Sklep Netto poinformował, że 30.04.2019 r. jaja zostały usunięte ze sklepów sieci.

Zalecenia dla konsumentów

Nie należy spożywać jaj, szczególnie na surowo, o numerze partii i kodzie na skorupce wskazanym w komunikacie z uwagi na potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Należy również pamiętać, że bakterie obecne na powierzchni skorupek mogą zostać przeniesione na inne powierzchnie w wyniku kontaktu z zanieczyszczonymi jajami.

Zakażenia bakterią Salmonella

Według danych publikowanych przez Zakład Epidemiologii NIZP-PZH, pałeczki Salmonella spp są w Polsce, od wielu lat najczęstszą przyczyną bakteryjnych zakażeń przewodu pokarmowego. Zachorowania przez nie wywołane najczęściej objawiają się nieżytem żołądkowo-jelitowym, charakteryzującym się biegunką, bólami brzucha i wymiotami. Do zakażeń dochodzi najczęściej drogą pokarmową, po spożyciu zanieczyszczonej żywności. Jaja mogą być jednym ze źródeł pałeczek Salmonella spp.

W celu uniknięcia zachorowań wywołanych przez bakterie warto pamiętać o kilku zasadach:

Zakup jaj

Należy upewnić się, że skorupki jaj są czyste i nieuszkodzone.

Przechowywanie

Jaja należy przechowywać w lodówce, w oryginalnym opakowaniu, zgodnie z terminem przydatności do spożycia umieszczonym na opakowaniu.

Przygotowywanie potraw

Należy unikać, szczególnie przez osoby wrażliwe (dzieci, chorzy, osoby starsze), potraw zawierających surowe jaja, takich, jak sernik, tiramisu, majonez, sosy typu holenderskiego, kogel-mogel. Niosą one ze sobą zwiększone ryzyko zachorowania.

Gotując jaja należy pamiętać, by zarówno białko, jak i żółtko były ścięte. Najlepiej, gdy jajecznica czy jaja sadzone są również ścięte.

Ręce kontaktujące się z surowymi jajami należy dokładnie umyć gorącą wodą z mydłem.

Naczynia, wyposażenie oraz powierzchnie mające kontakt z surowymi jajami należy dokładnie umyć gorącą wodą z detergentami.

Po rozbiciu jaj skorupki należy wyrzucić bezpośrednio do śmieci.

Dania po przygotowaniu należy przekładać na powierzchnie lub naczynia, które nie miały kontaktu z surowymi jajami.

Podawanie posiłków

Nie należy stosować talerzy i sztućców, które miały kontakt z surowymi jajami. Ugotowane jaja, jajecznica, jajka smażone czy sadzone powinny być podawane bezpośrednio po przygotowaniu.

Red.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Bądź w kontakcie

Śledź najlnowsze trendy, historie sukcesu i inspirujące wywiady z najlepszymi specjalistami w branży. Zacznij zmieniać swoje życie już dziś!

Najnowsze

Więcej na ten temat