ZUS: uproszczony wniosek o odroczenie płatności

Przedsiębiorcy, którzy chcą m.in. z odroczyć składkę na ubezpieczenia społeczne ze względu na epidemię koronawirusa, mogą już skorzystać z uproszczonego wniosku. Taką informację przekazała prezes prof. Gertruda Uścińska. Wniosek jest dostępny na stronie internetowej ZUS.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, po uzgodnieniu z Komisją Europejską, że odroczenie o trzy miesiące składek oraz zawieszenie realizacji umowy zawartej z ZUS nie stanowią pomocy publicznej.

W tej sytuacji ZUS opracował i udostępnił uproszczony wniosek dla przedsiębiorców – mówi Gertruda Uścińska.

Wniosek przeznaczono dla wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od sposobu prowadzenia przez nich księgowości. Aby go wypełnić, wystarczy podać podstawowe dane, w tym NIP, REGON lub PESEL.

– Należy tam również krótko, w żołnierskich słowach wyjaśnić, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową wnioskodawcy, że nie ma możliwości opłacenia w terminie należności – wyjaśnia prezes ZUS.

W treści wniosku należy zaznaczyć odpowiednią kratkę. W zależności od tego, o co wnioskujemy. Np. o odroczenie terminu płatności składek, zawieszenie układu ratalnego, zawieszenie spłaty już posiadanej umowy o odroczenie. Okres przesunięcia to 3 miesiące.

Wniosek można przesłać elektronicznie – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych. Także pocztą lub złożyć w skrzynce dostępnej w placówce ZUS. Jeżeli Zakład pozytywnie rozpatrzy sprawę, wyśle do przedsiębiorcy umowę na wskazany przez niego adres e-mail lub pocztą. Po otrzymaniu umowy należy ją przejrzeć i podpisać. Podpisaną umowę należy przekazać do ZUS. W czasie epidemii można wysłać skan, a oryginał dostarczyć później.

O uproszczenie wniosków do ZUS w związku z zawieszeniem płatności składek apelowali w ostatnim czasie przedstawiciele przedsiębiorców i pracodawców. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Adam Abramowicz, w liście do premiera Mateusza Morawieckiego podkreślał, że pandemia koronawirusa „pustoszy gospodarkę”. Polskie firmy odczuwają to już bardzo dotkliwie. Jak przekonywał, obecna biurokracja wyeliminuje wiele firm z możliwości otrzymania pomocy.

Red. (źródło: PAP)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Bądź w kontakcie

Van Delivery, Pallet, Truck Delivery (FTL/LTL), Bulk Items'

Najnowsze

Więcej na ten temat