Opłata cukrowa i od małpek. Amerykańskie lobby walczyło o Coca-Colę i Pepsi w Polsce

Opłata cukrowa i od małpek przeszła w Sejmie i skierowano ją do Senatu. W głosowaniu odrzucono poprawkę zakładającą przełożenie terminu wejścia w życie ustawy z 1 lipca 2020 r. na 1 stycznia 2021 r.

Opłata cukrowa i od małpek ma przynieść budżetowi ok. 3 mld zł rocznie. O ochronę swoich firm przed podatkiem walczyli amerykańscy lobbyści. W tej sprawie z minister rozwoju Jadwigą Emilewicz spotkał się sekretarz handlu Stanów Zjednoczonych Wilbur Ross. Poruszał on ten ważny dla producentów temat.

Chodzi o interesy amerykańskich spółek, jak Coca-cola czy PepsiCo. W nie głównie uderzy nowa danina wprowadzona przez rząd. Jak wylicza branża, po wejściu w życie podatku cukrowego napoje słodzone mają podrożeć przynajmniej o połowę. Najtańsze marki pójdą w górę nawet o 100 proc.

Napoje z dodatkiem cukru

Według projektu ustawy wprowadzenie opłat od napojów słodzonych i energetycznych ma część stałą i zmienną. Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej. Ponadto dodatek 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna). Opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml w przeliczeniu na litr napoju.

Dochody z opłaty od napojów słodzonych mają wpływać do NFZ. Muszą być przeznaczone na działania o charakterze edukacyjnym i profilaktycznym. Ponadto na poprawą stanu zdrowia świadczeniobiorców z chorobami rozwiniętymi na tle niewłaściwych wyborów i zachowań zdrowotnych, w szczególności z nadwagą i otyłością.

117 mln zł z opłaty rocznie ma trafiać na rzecz Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Przeznaczone ma być na finansowanie zajęć szkolnych dla dzieci i młodzieży w ramach profilaktyki pierwotnej. W pierwszym roku działania ustawy kwota będzie proporcjonalnie mniejsza.

Opłaty od małpek

Skierowany do Sejmu projekt przepisów wprowadza też opłaty od alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml, czyli tzw. małpek. Proponowana opłata wynosi 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml. Przykładowo oznacza to 1 zł od 100 ml małpki wódki 40 proc., 2 zł od 200 ml małpki wódki 40 proc. i 88 gr od 250 ml małpki wina 14 proc.

Pieniądze z opłaty mają trafić w 50 proc. do gmin. 50 proc. ma pójść do NFZ na edukację, profilaktykę oraz świadczenia w zakresie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień. Opłata będzie pobierana w momencie sprzedaży do sklepu. Dotyczy alkoholu przeznaczonego do spożycia poza punktem sprzedaży.

Źródło: PAP / dlahandlu.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Bądź w kontakcie

Van Delivery, Pallet, Truck Delivery (FTL/LTL), Bulk Items'

Najnowsze

Więcej na ten temat