Polacy konsumują 7 razy mniej ryb i owoców morza niż Chińczycy

Polska plasuje się na 23. miejscu w Europie ze spożyciem 13 kg ryb i owoców morza rocznie na mieszkańca. To niewiele w porównaniu z Chinami, które są światowym liderem w tej dziedzinie, ponieważ na każdego Chińczyka przypada aż ponad 40 kg.

W Portugalii zjada się 55,3 kg ryb i owoców morza, w Hiszpanii – 46,2 kg, na Litwie – 44,7 kg, we Francji – 34,4 kg, w Szwecji – 33,2 kg – podaje WWF Polska.

Jedzenie ryb zalecają lekarze i dietetycy, gdyż ich mięso dobrze wpływa na wzrok, poprawia ogólny rozwój płodu i dzieci, zdolności umysłowe i pamięć, ma właściwości przeciwzapalne, a zawarte w nich kwasy omega-3 działają antydepresyjnie.

Instytut Żywności i Żywienia podaje, że głównymi składnikami odżywczymi ryb są woda, tłuszcz i białko, ale ich proporcje różnią się w zależności od gatunku. Chude ryby, jak np. okoń, mintaj, dorsz, szczupak zawierają do 1 proc. tłuszczu, średnio tłuste, np. płotka, karmazyn, karp, ostrobok – do 5 proc., natomiast tłuste, czyli łosoś, makrela, sardynka, szprotki, śledź – ponad 5 proc. Węgorz to rekordzista pod tym względem – zawiera prawie 25 proc. tłuszczu.

Zwłaszcza kwasy nienasycone, głównie omega-3, działają dobroczynnie – wzmacniają odporność, łagodzą procesy zapalne, mogą zapobiegać rozwojowi chorób cywilizacyjnych, czyli nadciśnienia, miażdżycy, chorób układu krążenia, a także nowotworom i zawałom. Tłuste ryby są także dobrym źródłem witamin A, D i E, poprawiających wygląd skóry, spowalniających procesy starzenia oraz zapobiegających m.in. nadmiarowi wolnych rodników tlenu, które obniżają sprawność układu immunologicznego i uszkadzają tkanki.

Ryby do naszej lodówki trafiają rzadziej raz na miesiąc, średnio zaledwie 10 razy w roku. Polak wybiera raczej tańsze gatunki. Zaopatrujemy się zazwyczaj w hiper- i supermarketach. Ze sklepów specjalistycznych pochodzi tylko jedna piąta ryb.

Red.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Bądź w kontakcie

Van Delivery, Pallet, Truck Delivery (FTL/LTL), Bulk Items'

Najnowsze

Więcej na ten temat