Czy konsumentom w Polsce grozi koronawirus z chińskich produktów?

Koronawirus powoduje ostrą niewydolność dróg oddechowych. Opracowane zostały wstępne definicje i zasady postępowania. Warto wskazania śledzić na bieżąco. Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, będą się one zmieniać z uwagi na dynamicznie rozwijającą się sytuację.

Koronawirus 2019-nCoV jest wirusem osłonkowym. Jego nazwa wywodzi się z łacińskiego „corona”. Osłonki patogenów mają małe pierścienie przypominające żarówki. Odpowiedzialne są one za cykliczne epidemie zakażeń dróg oddechowych. Niektóre mogą prowadzić do poważniejszych chorób układu oddechowego, jak SARS i MERS.

Wyodrębnia się cztery rodzaje koronawirusa: alfa-, beta-, delta- oraz gamma-koronawirusy (łac. Alphacoronavirus, Betacoronavirus, Deltacoronavirus i Gammacoronavirus). Nosicielami poszczególnych gatunków mogą być ssaki, w tym ludzie, a także ptaki. U ludzi mogą powodować infekcje układu oddechowego.

W profilaktyce zalecane jest częste mycie rąk wodą z mydłem lub dezynfekowanie ich środkiem na bazie alkoholu.

Za przypadki podejrzane o zakażenie lub zachorowanie wywołane przez koronawirus uznaje się przypadki, które charakteryzują się takimi objawami infekcji dróg oddechowych, jak:

  • Temperatura ciała obecnie lub w wywiadzie >38 st.C.
  • Występowanie jednego lub więcej objawów choroby układu oddechowego. Są to m.in.  kaszel, trudności w oddychaniu, duszność, radiologiczne cechy obustronnego zapalenia płuc albo zespołu ostrej niewydolności oddechowej (acute respiratory distress syndrome – ARDS).
  • Związek z odbytą podróżą lub zamieszkiwaniem w mieście Wuhan, prowincja Hubei, Chiny w ciągu ostatnich 14 dni przed wystąpieniem objawów klinicznych choroby.

Według aktualnej wiedzy, nie ma ryzyka zakażenia się wirusem poprzez towary zamawiane z Chin – informuje GIS.

Źródło: GIS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Bądź w kontakcie

Van Delivery, Pallet, Truck Delivery (FTL/LTL), Bulk Items'

Najnowsze

Więcej na ten temat