Zarobki w sektorze HoReCa w 2020 roku ostro w dół

Zarobki w sektorze HoReCa drastycznie maleją. Z powodu pandemii obniżono wynagrodzenia w sektorach szczególnie dotkniętych pandemią: turystyce, gastronomii, hotelarstwie i usługach – wynika z raportu płacowego firmy rekrutacyjnej Devire. Dane pozyskano na podstawie rekrutacji realizowanych w 2020 r. i wyników badania przeprowadzonego metodą CAWI w okresie od listopada do grudnia na grupie ponad 1700 aktywnych zawodowo specjalistów i managerów.

W minionym roku na skutek pandemii część pracodawców była zmuszona ciąć zatrudnienie. Wysyłano pracowników na przymusowe urlopy, obniżano wynagrodzenia lub wstrzymywano premie i bonusy. Z tego powodu gwałtownie szły w dół zarobki w sektorze HoReCa. „Pierwszą falę zwolnień obserwowaliśmy głównie w transporcie, branży turystycznej, HoReCa, w usługach, szkoleniach, eventach. Przez wprowadzenie ograniczeń w handlu ucierpiała gastronomia, rozrywka i handel inny niż spożywczy. Nie dziwi więc fakt, że to właśnie w tych sektorach pracodawcy decydowali się na zmniejszanie poziomu wynagrodzeń” – czytamy w raporcie.

W sektorze HoReCa (hotelarstwo i gastronomia) 62 proc. pracowników dostało niższe wynagrodzenie, w retailu – 37 proc., a w produkcji seryjnej – 36 proc. Spadek wynagrodzeń wynikał m.in. z tymczasowych obniżek poziomu płac lub zmniejszenia zakresu godzin pracy i etatu.

Jednocześnie pandemia zmobilizowała wiele firm do szybszego unowocześnienia biznesów, rozwoju kanału sprzedaży online i przeniesienia jeszcze większej części budżetów marketingowych do Internetu. W związku z tym w wielu branżach popyt na pracowników nie słabnął, a zarobki rosły. Podwyżki dostało 50 proc. pracowników IT, 45 proc. pracowników budownictwa i nieruchomości i 32 proc. pracowników e-commerce i digital marketingu.

Branża IT również borykała się z trudnościami np. częściowym zawieszeniem projektów. Nadal jednak pozostaje w dobrej kondycji, a zapotrzebowanie na specjalistów nie maleje. Przede wszystkim dlatego, że na polskim rynku popyt na specjalistów IT jest większy niż podaż. Nie zapominajmy jednak, że presja płacowa w branży IT jest trendem stałym, który obserwujemy od lat i tak jak dotychczas – zmiana pracy jest jednym z szybszych sposobów na podwyżkę – komentuje Dorota Hechner, manager pionu rekrutacji stałych w Devire.

Z raportu firmy wynika, że obecnie najczęściej poszukiwanymi stanowiskami w IT są te związane z technologiami chmurowymi, rozwojem aplikacji mobilnych i analizą danych. „W 2021 r. na pewno nie zmaleje zapotrzebowanie na takich ekspertów jak Cloud Engineer, Cloud Architect, Cloud Security Engineer czy Cloud Network Engineer. Obserwujemy też wyraźnie zwiększony popyt na doświadczonych kandydatów z obszaru DevOps ze znajomością rozwiązań cloudowych. Ich oczekiwania finansowe wzrosły w ciągu roku z ok. 22 tys. zł do średnio 25-27 tys. zł netto na umowie B2B” – stwierdza raport.

Wynagrodzenia w e-commerce gonią IT. Kandydaci mogą liczyć na zarobki od 5 tys. zł do nawet 30 tys. zł brutto miesięcznie. Według raportu, w 2021 r. pracodawcy będą poszukiwać ekspertów z obszarów CRM, marketing automation, programmaticu czy analityki danych digitalowych i CRM-owych.

W raporcie zwrócono uwagę, że wbrew początkowym prognozom na pandemii nie ucierpiała branża budowlana. W I kw. 2020 r. zaobserwowano bardzo duże zapotrzebowanie na kierowników projektu, kierowników budowy i kosztorysantów branżowych (sanitarnych, elektrycznych, ogólnobudowlanych). Zdaniem firmy rekrutacyjnej, ci specjaliści mogą spodziewać się atrakcyjnych wynagrodzeń w nadchodzących miesiącach.

Red. (źródło: PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Bądź w kontakcie

Van Delivery, Pallet, Truck Delivery (FTL/LTL), Bulk Items'

Najnowsze

Więcej na ten temat