Stawka VAT na napoje owocowe nie zostanie podwyższona

Napoje owocowe z 20-proc. zawartością soku owocowego mają mieć przywróconą 5-proc. stawę VAT. To bardzo dobra wiadomość dla polskich przedsiębiorców, sadowników i rolników – uważa Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan.

Celem zmian, zawartych w ustawie o podatku od towarów i usług oraz ustawie Ordynacja podatkowa, jest uproszczenie systemu stawek VAT, który obecnie jest bardzo rozbudowany i skomplikowany. Wprowadzona ma zostać Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS), która ułatwi przedsiębiorcom uzyskanie informacji o właściwej stawce VAT.

Ogromne zastrzeżenia przedsiębiorców budzi propozycja podwyższenia stawki VAT z 5 proc. do 23 proc. na napoje owocowe z 20-proc. zawartością soku owocowego. Wielokrotnie ostrzegaliśmy, że negatywnie wpłynie ona jakość napojów, ograniczy zapotrzebowanie na owoce i warzywa od naszych rolników, przyczyni się do niekorzystnej zmiany struktury spożycia napojów. Dlatego cieszymy się, że rząd gotowy jest przywrócić 5-proc. stawkę – mówi Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, sekretarz Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

Konsekwencje podwyższenia stawki VAT to:

  • zmiana struktury spożycia nektarów i napojów z owoców i warzyw poprzez zmniejszenie ich udziału o 30-50 proc. na rzecz tańszych napojów, w szczególności gazowanych, o niższej wartości odżywczej;
  • obniżenie jakości oferowanych na polskim rynku napojów poprzez zmniejszenie zawartości soku do poziomu porównywalnego ze średnią europejską, tj. z poziomu co najmniej 20 proc. do poziomu ok. 10 proc., a więc zmniejszenie tej zawartości o ok. 50 proc., a tym samym wyeliminowanie z tych produktów cennych składników spożywczych (błonnik, naturalne witaminy i minerały).
  • ograniczenie zapotrzebowania przemysłu na owoce i warzywa z polskich upraw do produkcji nektarów i napojów owocowych o ok. 75 proc.

Red. (źródło: Konfederacja Lewiatan)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Bądź w kontakcie

Van Delivery, Pallet, Truck Delivery (FTL/LTL), Bulk Items'

Najnowsze

Więcej na ten temat